Trochu netradičné posilňovacie cvičenia, ktorých cieľom je hlavne poriadne sval zaťať bez činiek.
Tieto cvičenia vedú z hľadiska medicínskeho k obnove lymfatických púmp. Lymfatické pumpy sú tu všetky svaly ľudského tela, len musíte dokázať mať takú pohybovú kultúru, pri ktorej svaly nielen namáhate činkami, ale ich dokážete aj zaťať.
Na začiatok je vhodné, aby ste sa postavili pred zrkadlo v posilňovni a pokúsili sa začať svaly zatínať za určitého pohybu rúk, nôh a tela. Najprv sa pokúste zatínať svaly na rukách, potom na hrudi, potom brušné svaly, svaly chrbta, svaly stehien a nakoniec svaly lýtok. Tak isto je dobré nezabudnúť na zatínanie svalov krku a tváre. Pri zatínaní môžete stáť, môžete ležať na lavičke, sedieť a podobne. Vyskúšate si, v akej pozícii rúk, nôh, hlavy a tela sa vám darí zatínať jednotlivé svaly.
Keď si viackrát obnovíte schopnosť zatínať svaly pri určitom pohybe, ktorý ste si dobrovoľne vybrali, tak začnete cvičiť zatínanie svalu pri určitej presne určenej polohe ruky, nohy alebo tela. Skúšate rôzne pozície rúk, nôh, hlavy a tela. Tentokrát si nevyberáte vhodnú pozíciu, ale cvičíte každú pozíciu. Pokiaľ v danej pozícii nedokážete sval zaťať, tak na tom popracujte, aby ste to dokázali.
Po týchto cvičeniach musíte zostať v nehybnosti a snažiť sa pri zatínaní používať čo najmenej pohybu a iba mierne myknúť časťou tela a najlepšie zatínať svaly bez akéhokoľvek pohybu. Je to náročné, ale zatínanie svalov sa dá zvládnuť aj bez viditeľného pohybu rúk, nôh, prstov, hlavy alebo časti tela.
Nasledujú cvičenia, pri ktorých sa naučíte zatínať celé svalové partie naraz za sebou, teda pôjde o sériu zaťatých svalov. Cvičte a hľadajte.
Nakoniec prenesiete cvičenia zatínania svalov na rôzne stroje, na ktorých sa závažie nezdvíha, ale ťahá. Hovoríme o zariadeniach na sťahovanie alebo vyťahovanie závažia pomocou laniek alebo retiazok. Tu si dáte vhodné závažie, ktoré vám dovolí cvičiť svaly v stave zaťatosti po krátkej dráhe. Teda pohyb je iba po dráhe 20 centimetrov. Voľte vhodnú váhu, aby ste si nepresilili svalové vlákna a fistule. Usadnete pred kladku. Potiahnete ju a to tak, aby ste na konci ťahu mohli zaťať sval. Kladku kúsok povolíte a znovu zatnete sval. Kladku potiahnete naspäť a znovu zatnete sval. Toto zopakujete na daný sval viackrát za sebou. Pokiaľ nie ste zvyknutý na takéto cvičenia, je vhodné, aby ste cvičili obozretne.

Pridaj komentár