Tráviaca sústava
Pri chorobách tráviaceho systému človeka si môžete pomôcť tým, že si uvedomíte, ako vyzerá a funguje trávenie človeka.Keď ste si to dostatočne uvedomili, tak môžete pred sebou vizualizovať choré orgány v životnej veľkosti. Predstavujete si, ako sa chorý orgán uzdravuje a mení na zdravý a dobre fungujúci. Takáto vizualizácia by mala trvať aj celú hodinu. Výborné je, keď tak cvičíte každý deň počas celej choroby.Dalsou možnosťou je spojiť sa s chorým orgánom priamo v tele. Sadnete si, ukľudníte sa a skúsite cez nervstvo v tele preniknúť do chorého orgánu. Keď máte pocit, že ste sa s chorým orgánom spojili, tak začnete určitý druh komunikácie. Slovami sa orgánu prihovárate a usilujete sa ho liečiť formulkami: „Uzdravíš sa, si zdravý“. Môžete si v oblasti daného orgánu predstavovať príjemné a uzdravujúce obrázky, zvuky a vône.

Žalúdok
Je najväčší orgán tráviacej sústavy. Je schopný prijať až 2 l potravy. Žalúdok má podobu písmena J. Stavba žalúdka má štyri vrstvy. Pri trávení sa do žalúdka vylučujú žalúdočné šťavy. Žalúdok často trpí psychickou záťažou a nervovým napätím. Neustále psychické napätie môže viesť k tvorbe žalúdočného vredu.Vredy na žalúdku sú prejavom nezvládnutých psychických stavov. Ich odstránenie často záleží na zvládnutí psychických stavov.Potrava, ktorá prichádza do žalúdka, apína svalstvo. Napínanie svalov reguluje nervstvo žalúdka. Po naplnení žalúdka sa tento stiahne a zovrie potravu v žalúdku. Postupne dochádza k vlneniu žalúdka a premiešavaniu potravy. Vylučujú sa tráviace šťavy.

Tenké črevo
V tenkom čreve dochádza k úplnému rozloženiu prijatej potravy na základné zložky a jej prijatie do krvného riečišťa pomocou fermentov. Dĺžka tenkého čreva sa pohybuje v rozpätí 3-5 metrov. Časť tenkého čreva je nepohyblivo prirastená a ďalšia časť je zavesená. Sliznica tenkého čreva vytvára veľké množstvo rias. Ich veľkosť sa pohybuje od 1mm až po 8mm. Na plochu 1 mm2 ich pripadá 20-40 a predpokladá sa, že ich plocha môže byť 50 m2. V tenkých črevách sa nachádzajú črevné žliazky, ktoré sa podieľajú na trávení.

Hrubé črevo
Je asi 1,5 m dlhé. Šírka hrubého čreva je asi 5 cm. Na niektorých miestach až 10 cm hrúbka. Sliznica hrubého čreva produkuje ochranný hlien, ktorý uľahčuje kĺzanie stolice. V hrubom čreve dochádza k zahusťovaniu obsahu.

Pečeň
Je uložená vpravo pod klenbou bránice a váži približne 1500 g. Je krehká. Z pečene zostupuje žlčovod a žlčový mechúr. V žlčníkovom mechúri sa žlč zahusťuje. V pečeni sa odohráva hlavná časť spracovania živín. Vytvárajú sa tu aminové kyseliny a z nich bielkoviny. Tvorí sa tu glukóza a z nej glykogén. Sú tu zásobárne dôležitých látok ako vitamín B12. Pečeň zadržuje škodlivé látky a likviduje ich. Do pečene priteká krv z tepien obsahujúca kyslík a zároveň krv zo žíl privádzajúca oxid uhličitý a toxické látky.

Pankreas
Má pretiahly tvar o dĺžke 20 m a hmotnosti 80 g. Uložený je v krížovej oblasti chrbtice. V pankrease idú dva vývody do tenkého čreva nazývaného dvanástorník. V pankrease sa tvorí pankreatická šťava obsahujúca trypsín k tráveniu bielkovín, lipázu k tráveniu tuku, maltázu a amylázu k tráveniu glycidov. Ďalej sa tu tvoria ďalšie hormóny regulujúce metabolizmus glycidov, inzulín a glukagon.

Slinné žľazy
V ústnej dutine sa nachádza plno drobných slinných žliaz a tri páre veľkých slinných žliaz. Sliny sú dôležitý sekrét pre správne trávenie. Sliny majú aj baktericídny účinok. Pri normálnej strave človek vylúči 1,5 l slín za 24 hodín. Pri cukrovke dochádza k zastaveniu činnosti príušnej slinnej žľazy.
Č. 1 – Útroby spredu:
Č.2. Útroby zozadu:
Č.3 Sagitálny rez tvárovou časťou hlavy:

1- skorepy v dutine nosnej
2- vyústenie Eustachovej trubice
3- mäkké poschodie
4- predný oblúk atlasu
5- mandľa
6- príklopka hrtanová
7- pažerák
8- priedušnica

Č.4 Dutina ústna spredu:
1- ďasno
2- tvrdé poschodie
3- čípok mäkkého poschodia
4- oblúky podnebné
5- mandľa
6- jazyk
7- kruhový sval ústny
8- dolná pera

č.5 Slinné žľazy:
1- vývod príušnej žľazy
2- žľaza príušná
3- žľaza podčeľustná
4- žľaza podjazyková
5- spodinový sval ústny

Č.6.
Kríženie trubice tráviacej a ciest
dýchacích.Trubica tráviaca je
vyznačená plnou čiarou, cesty
dýchacie prerušovanou čiarou

Č.7 Žalúdok:
1- česlo
2- vrátnik
3- malé zakrivenie
4- veľké zakrivenie

Č.8 Stavba steny tenkého čreva – schéma
1- jednovrstvový epitel resorpčný na povrchu klku črevného
2- sieť krvných vlásočníc v klku
3- prívodná tepienka
4- m uzlíček
5- odvodná žilka
6- podslizničné väzivo
7- vrstva kruhovej svaloviny
8- vrstva pozdĺžnej svaloviny
9- cievy črevné
10- odvodné mízní cievy
11- mízní pleteň
12- mízní vlásočnice v klku

Č.9 Dvanástorník so slinivkou brušnou
1- vývod žlčníkový
2- vývod pečeňový
3- vrátnica
4- dolná dutá žila
5- aorta
6- hlavný vývod pankreatický
7- začiatok lačníka
8- horné cievy okružné
9- vyústenie hlavného vývodu pankreatického a žlčovodu na papile Vaterskej
10- vyústenie vedľajšieho vývodu pankreatického

Č.10 Konečník
1- esovitý tračník pokračujúci v konečník
2- pobrušnica
3- konečník
4- zdvíhač ritný
5- vonkajší zvierač ritný

Č.11 Pečeň
a- pohľad spredu:
1- pravý lalok pečeňový
2- ľavý lalok pečeňový
3- oblý väz pečeňový, zbytok žily pupočnej
4- mechúr žlčový

b- pohľad zozadu a zospodu:
1- dolná dutá žila
2- žila vrátnicová
3- žlčovod
4- pravý lalok pečeňový
5- mechúr žlčový
6- oblý väz pečeňový
7- ľavý lalok pečeňový

Č.12 Odvodné cesty žlčové – schéma
1- mechúr žlčový
2- vývod žlčníkový
3- spoločný vývod pečeňový
4- žlčovod
5- papila Vaterská v zostupnej časti dvanástnika

Pridaj komentár