Pokročil som v meditáciách vedomia prírodného človeka a preto som sa rozhodol praktizovať pri prírodných liečbach stav šamanského tranzu.

Nie je jednoduché pre dnešného civilizovaného človeka pochopiť liečiteľské praktiky šamanských kultúr. Keď sa dnes pozeráte na filmové zábery okolo šamanskej liečby u prírodných ľudí, tak si poviete, že je to absurdné, ako šamanský liečiteľ môže niekoho vyliečiť tým, že okolo chorej osoby poskakuje a niečo nezrozumiteľne hundre. Môžete si doslova pripadať ako na psychiatrii. Skúsime sa na to, ako lieči prírodný šaman, pozrieť chladne a neosobne.

Skúsime skúmať jeho psychické pochody a pochopiť systém fungovania jeho liečiteľských schopností. U všetkých šamanov sa hovorí, že sa pred samotnou liečbou dostávajú do určitých tranzových stavov. Tieto tranzové stavy dosahujú jednak vhodným spevom, vhodným pohybom a často aj za pomoci rôznych druhov prírodných látok z rastlín a zvierat. To, čo si šaman pospevuje pred liečbou dotyčnej osoby, sa vôbec nepodobá na hudobné predstavenie folklórnej skupiny.

U folklórnej skupiny je hudobný výkon presiaknutý estetickou a umeleckou špekuláciou. A to nemôže byť v žiadnom prípade u šamana, ktorý sa dostáva do stavu tranzu pomocou spevu, chraptenia, vzlykania a chrčania. Šamanov zvukový prejav nie je presiaknutý špekuláciou a má jediný zmysel. Týmto zmyslom je uviesť sa do vhodného tranzového stavu, v ktorom sa u neho objavia jedinečné liečiteľské schopnosti. Slová a monotónne výrazy sa neustále dokolečka opakujú a šaman postupne vchádza do iného rozmeru mysle. Skúste si niečo monotónne pospevovať a po niekoľkominútovom mrmlaní pocítite aj vy osobne zmenu psychického naladenia.

V praxi to bude vyzerať asi tak, že keď sa pôjdem ja osobne liečiť, tak intuitívne si začnem v sebe niečo pospevovať a hmkať. Toto pospevovanie a hmkanie je úplne individuálne a pre každého z nás jedinečné. Osobne si poviem, že si budem liečiť obličky. Intuitívne cítim, že si musím neustále v sebe opakovať zvukovú podobu Z a M. Tak si to v mysli začnem opakovať a toto robím pár minút a niekedy ešte dlhšie. Po určitom stave sa vo vnútri vhodne naladím a začnem preliečovať svoje obličky. Jednoducho sa na obličky sústredím a vizualizujem si ich liečbu. Pokiaľ si budem chcieť liečiť iný orgán, tak si budem pospevovať iné písmená.

Tomuto stavu hovoríme liečiť sa v stave tranzu. Do tranzu sa môžete uviesť aj určitými druhmi pohybu a to nielen fyzického, ale aj v predstave. Znovu budem preliečovať obličky a budem si predstavovať určité intuitívne pohyby, ktoré ma uvedú do tranzového stavu a v tomto stave ich budem liečiť. V žiadnom prípade nebude moja pohybová kultúra vyzerať ako baletný pohyb. Skorej to bude pripomínať tanec šialenca na psychiatrii. To je vhodné vystihnutie, aké pohyby budem používať na liečbu obličiek. Zase bude platiť, že pri liečbe iného orgánu a budem tranzovať iným pohybom, ako pri liečbe obličiek. Keď sa vy osobne budete liečiť, tak váš tranz sa u vás vyvolá iba vami intuitívne vybratými pohybmi.

Tu vlastne musíme začať so skúmaním šamanských terapií a postupov. Pred každou liečbou a pred každým šamanským prieskumom metód šamanskej liečby treba vojsť do vhodného tranzového stavu. Tak isto aj magické pripravené lieky a nápoje treba pripravovať pod vhodným tranzovým stavom. Máme tu tranz ako základnú metódu šamanského liečenia. Pokiaľ máte vy osobne skúsenosti s týmito druhmi tranzu, vymeňte si skúsenosti.

Pridaj komentár