Spíte sám v miestnosti?

Treba si uvedomiť, ako vlastne spíte, či spíte sami, alebo niekto spí s vami v miestnosti. Keď príde k poruche spánku a ľudský hlboký nočný spánok sa zmení na zvierací spánok, ktorý je plytký a prechádza aj do dňa, bude vás budiť počas spánku doslova všetko. Pohyb osoby, ktorá pri vás spí, zvuky celkovo, zlá teplota, tvrdá alebo mäkká podložka na spanie. Pri poruchách spánku bude lepšie, keď budete spať sami. Stačí, že sa nevyspí jedna osoba.

Spíte v chlade? Spíte na tvrdom alebo mäkkom matraci? Spíte holý alebo oblečený?

Pri poruchách spánku treba doslova prehodnotiť každý detail spania. Či nevŕzgajú postele, či nie je matrac vyležaný. Radšej treba kúpiť anatomický matrac. Či nie je matrac veľmi mäkký. Aká je prikrývka tela, či nie je moc teplá, úzka alebo podobne. Aký je podhlavník a či by sa nemal vymeniť za iný. Prehodnocujete aj nočný úbor. Či je dosť pohodlný. Treba prehodnotiť aj vlhkosť vzduchu. Tak isto je dôležitá teplota miestnosti a jej regulácia. Teda spravíte všetko, aby vám v noci nič nerušilo spánok. Sami si to všetko preskúmajte a spravte vhodné opatrenia.

Čo vám najčastejšie narušuje spánok?

Je dobré sa zamyslieť, čo všetko narušuje vás spánok, ktoré sú to prejavy. Pokiaľ je to zvuk, tak si zaobstarajte do uší štuple. Pokiaľ sú to podnety halucinačné, že niekto vás vykradne a podobne, treba spraviť opatrenia a zabezpečiť vhodne okná a dvere. Napríklad v noci dať do zámky zvnútra kľúč, vymeniť vchodové dvere za bezpečnostné. Zabezpečiť dvere do izby a dať senzor na pohyb. Pokiaľ padáte z postele, tak treba dať niečo na zem a z okolia odstrániť veci, ktoré by ste v noci mohli zhodiť. Pokiaľ by ste vstali v noci ako námesačný, tak treba odstrániť v miestnosti prekážky a dať ich k stene a podobne. Teda spravíte všetko pre bezpečie a nerušený spánok. Uvedomte si, že poruchy spánku vedú k zvieraciemu spánku, ktorý reaguje prebudením na akékoľvek šuchnutie. Teda idete spať v určitej istote. Tak isto sa pred spaním naprogramujete na kľudný a nerušený spánok. Skontrolujete plynový sporák a vodu, či sú vypnuté elektrické spotrebiče.

Chodíte spať hladný? Aký je váš zdravotný stav? Aký je váš psychický stav?

Zamyslite sa nad tým, čo vám zlepšuje spánok, či keď idete spať dobre najedený, stredne alebo hladný a podľa toho sa zariaďte. Tak isto sa zamyslite, či vás spánok nenarušuje váš zdravotný stav a varovne signály z tela. Nechajte si skontrolovať zdravotný a psychický stav u lekára alebo alternatívneho liečiteľa. Posúďte svoj psychický stav a či sa chováte štandardne. Teda pokúste sa zlikvidovať vnútorné prejavy budenia sa zo spánku.

Akú prácu vykonávate? Aké je vaše pracovné zaťaženie? Máte nejaké vnútorné trápenie?

Na spánok môže negatívne pôsobiť extrémne vypätie a nasadenie v práci; kto pracuje aj 16 hodín denne, môže čakať porušenie spánku. Do spánku ide veľa podnetov z dennej mysle. Zvážte množstvo práce a nasadenie. Zorganizujte si prácu inak. Spánok môže zvnútra narušovať dlhodobé trápenie a nesplnené túžby. Potom je čas, aby ste sa začali venovať psychoterapiám a psychohygiene. Naučte sa rôzne intenzívne techniky regenerácie a odbúravania stresu a napätia. Regeneračné meditácie.

Ako znášate stres? Máte depresie? Prežili ste klinickú smrť? Prežili ste stratu vedomia na viac dní? Máte fyzické zaťaženie?

Treba sa vždy pri poruchách spánku zamerať aj na zistenie, či náhodou spánok nenarušuje psychická alebo fyzická choroba. Vyšetrenie u lekárov ale aj liečiteľov.

Aké lieky užívate a na aký druh choroby? Trpíte bolesťami? Máte astmu? Máte klimaktérium? Ako často chodíte v noci močiť?

Každý priebeh choroby môže narúšať spánok a treba s tým počítať. Pokiaľ ste sa nevyspali pár nocí, treba zobrať tabletku na spanie alebo intenzívne pospávať aj počas dňa. Nepodceňujte to a hlavne astmatici alebo ženy v silných klimakterických ťažkostiach.

Chrápete v noci? Máte problémy s dýchaním? Aké množstvo kofeínu, kávy konzumujete počas dňa? Aké množstvo alkoholu? Aký máte krvný tlak? Trpíte obezitou? V akom stave máte nosné mandle? V akom stave máte krčné mandle? Aké úrazy ste v živote mali? Tŕpnu vám končatiny?

Všetko si pozorne zistite a skúmajte, ako to môže pôsobiť na váš spánok.

Zaspávate okamžite, ako si ľahnete? Zaspávate v priebehu pár minút? Zaspávate dlhšiu dobu? Nedokážete zaspať aj niekoľko hodín?

Nie je dobré ani rýchle zaspanie ako keby vás hodili do vody. Malo by to trvať aspoň 5 až desať minút. Pokiaľ zaspávate niekoľko hodín, tak to máte už porušený spánok a fungujete vo zvieracom spánku. Treba si zdriemnuť asi hodinu a potom ísť pracovať a znovu vbehnúť do spánku. Je lepšie zobrať tabletku ako 2 až 3 hodiny len polihovať.

Zaspíte a zase sa náhle prebudíte aj viackrát?

Pokiaľ sa za noc zobudíte niekoľkokrát a zaspanie trvá asi hodinu, je lepšie spať pod tabletkami alebo ísť niečo spraviť, a potom sa pokúsiť zaspať znovu. Pokiaľ sa zobudíte, a potom ihneď zaspíte, tak sa nič nedeje.

Zaspíte náhle aj počas dňa? Pospávate večer pri televízore? Keď sa v noci prebudíte, znovu zaspíte alebo nedokážete zaspať? Dokážete zaspať pomocou autohypnózy? Zaspávate pomocou tabletiek?

Na jednej strane je nerušený ľudský spánok. Keď nemôžete dlhodobo spať ľudským spánkom tak si buďte istý, že váš ľudský spánok sa porušil a začali ste spať zvieracím spánkom. Máte možnosť sa pomocou programovania a psychoterapií dať do poriadku a znovu spať ako človek. Potom je tu možnosť netrápiť sa a dlhodobo zaspávať pomocou práškov na spanie. Môžete používať na zaspanie hypnotické techniky alebo sa zmieriť s poruchami spánku a naučiť sa fungovať vo zvieracom spánku. Keď sa rozhodnete naučiť sa fungovať vo zvieracom spánku, tak budete neustále v stave zaspávania, prepadania sa do spánku a preberania sa. K tomu patrí aj náhle prepadnutie sa na pár minút do mikrospánku. Tieto stavy budú aj počas dňa aj počas noci. V noci sa môže objaviť stav náhleho prebudenia a chuti ísť pracovať. Treba vstať a pracovať. Keď tento pracovný stav v noci povolí, tak znovu idete spať. Počas dňa vás prepadne náhle mikrospánok, tak sa nebránite a na pár minút sa do neho prepadnete. Pokiaľ nemôžete spať a ani nič robiť, tak si meditujete alebo sa vo vnútri seba učíte, čo potrebujete. Možno bude treba zmeniť aj prácu a podobne.

Zobudíte sa v noci, popracujete alebo niečo robíte a potom zaspíte normálne? Koľko hodín priemerne spíte? Dlhodobo sa počet hodín spánku skracuje alebo predlžuje? Koľkokrát sa priemerne zobudíte počas noci? Máte dostatok času na spánok? Pospávate aj počas dňa a ako dlho a ako často? Prehadzujete sa počas spánku a meníte často polohy? Akú polohu v spánku obľubujete?

Je tu mnoho podnetných otázok, aby ste sa zamysleli nad tým, ako spíte, čo ruší váš spánok, ako to napraviť, ako sa s tým zmieriť, ako všetko vrátiť do normálneho ľudského spánku.

Holdujete nočnému životu? Pracujete na zmeny? Musíte sa v noci chodiť najesť? Ste typ, ktorý rád spí? V noci ste radšej dlho hore a spíte počas dňa?

Je potrebné, aby ste si zvážili, či náhodou sa váš spánok nečakane nezmenil a radšej ste hore a spíte počas dňa, aj toto sa môže stať náhle alebo postupne. Pokiaľ ste typ, čo rád a dlho spí, tak asi budete v snoch žiť to, čo nemôžete žiť v bežnom živote. A to by ste mali zmeniť. Niekto má veľké ambície, no nedarí sa mu a úspech zažíva v snoch. Niekto chce pomocou spania zabudnúť na vonkajší svet. Niekto si zo snov spraví chemické laboratórium a vyrába si tu vnútorné drogy.

Máte v noci halucinácie, že niekto chodí po byte a podobne? Hovoríte zo sna? Škrípete v noci zubami? Koľko si pamätáte zo snov? Zasahujete do deja snov a dokážete sny riadiť? Máte v noci tuhnutie svalov? Máte v noci kŕče v lýtkach? Máte v noci strach a náhle sa prebudíte? Opakuje sa stále ten istý sen mnoho mesiacov?

Pokiaľ si pamätáte mnoho snov, tak už spíte zvieracím spánkom a treba to zmeniť napríklad programovaním pred spánkom, že si to neželáte. Prípadne užívať vhodné lieky. Nesnažte sa sny pamätať. Pokiaľ máte v noci strach, robte psychoterapie, užívajte lieky. Pokiaľ vás v noci chytí kŕč, tak treba vyskočiť a rozchodiť ho a vrátiť sa do spánku.

Kedy ste počas dňa najmenej aktívny a kedy najviac?

Porucha ľudského spánku na zvierací zmení aj vrchol aktivity a moment pasívnosti počas dňa. Pripravte sa na to, že bude niekoľko aktívnych prebratí a takéto prebranie môžete vyvolať aj predstavou náhleho nebezpečenstva. Vtedy sa preberáte rýchlejšie a úplne. Pokiaľ sa prepadáte do zaspávania alebo spánku, tak si ho čiastočne doprajte, ale tak, aby o tom druhé osoby a okolie netušilo. Môžete si v hlave nastaviť odpovede, ako keby ste rozprávali zo spánku. Možno sa aj pohybovať tým, že si nahodíte zámerne stav, ako keby ste boli námesačný a zároveň chodíte a rozprávate v spánku. Cítite sa ako robot, ktorý vykoná určité nutné pohyby a rozprávate, ako keby ste mali v hlave archív otázok a odpovedí. Nesnažíte sa premýšľať nad tým, čo hovoríte a ako sa pohybujete. Vcelku to pomáha.

Ako často máte počas spánku chuť na erotické prejavy?

Zase žiadny chaos a výčitky, kľudne dotiahnite erotické predstavy a erotické aktivity do finále. Je napríklad zaujímavé prebrať sa pozeraním erotiky alebo zámernou erotickou aktivitou. Je to dobrý prostriedok, ako sa rýchlo prebrať.

Trpíte námesačnosťou a aké sú jej prejavy?

Pokiaľ sa objavia aj tieto prejavy, ktorých základom môžu byť trvalé zmeny polohy počas spánku a ráno nájdete celú plachtu pod vami mimo, tak je čas, aby ste sa pred spánkom naprogramovali, aby sa to nedialo a vy ste sa naplno prebrali. Tak isto sa počas noci môžete presunúť na inú posteľ, koberec alebo kreslo. Pred spaním sa programujte, aby ste sa okamžite zobudili, pokiaľ sa udeje takýto druh pohybu a vlastne, aby sa nedial vôbec. Pri vážnejších stavoch si dáte do izby technickú pomôcku ako senzor pohybu v miestnosti a ten spustí alarm.

Máte v noci pocit, že žijete v snoch ako herec vo filme, sníva sa vám horor, krvák alebo niečo podobné?

Ide o poruchu spánku, kde sa počas sna veľmi vydarene zopne pohybové centrum na vyhľadávanie myšlienok. Treba sa prebrať a nedovoliť, aby sa takéto prejavy opakovali. Aj toto je forma poruchy spánku. Postupne ich likvidujete. Tak isto si uvedomte, že pokiaľ sa vám sníva horor alebo niečo nepríjemné, tak ide iba o snové symboly a nemusí to byť o nebezpečenstve, sen treba dosnívať a silne si želať, aby sa dokončil a vy v ňom zahynuli. Snové symboly a sny si treba vykladať nie ako realitu, ale obrazy, ktoré zvyčajne súvisia s niečím iným. Pripadne si na sen tohto druhu spomeniete cez deň a dosnívate ho v polospánku.

Zobúdzate sa rýchlo a okamžite?

V niektorých prípadoch sa môže stať, že sa zobudíte nečakane a razantne, dokonca vás to prinúti ísť niečo robiť. Naprogramujte, aby ste sa po takomto prudkom zobudení posadili a počkali, kým odoznie. Musíte proti tomu bojovať a zobúdzať sa postupne pomaly a pozvoľna. Ide o prejav zvieracieho spánku, kde treba okamžite reagovať na hroziace nebezpečenstvo.

Zobúdzate sa bez budíka, ťažko a pomaly?

Pokiaľ máte poruchu spánku, tak sa usilujte zobúdzať pomocou budíka, ktorý bude zvoniť niekoľkokrát a bude pri poruchách spánku nastavený niekedy hodinu aj dve dopredu, aby ste sa mali možnosť dostatočne prebrať. Počas tohto času sa budete mať možnosť dostatočne prebudiť aj s určitým prepadnutím sa do spánku. Nebráňte sa tomu a vždy niečo spravte ako pohyb, myslenie, obrazové spomienky, zmena polohy. Musíte sa pripraviť na to, že zobúdzanie môže skutočne trvať aj dve hodiny.

Zobudíte sa a nedokážete si prikázať vstať?

Je to nepríjemný stav, kde ešte nefunguje mechanizmus medzi vašou vôľou a pohybovými centrami neurónov. Nepanikárite a skúsite iné príkazy ako pohni okom, pohni prstom, hlbšie dýchaj alebo daj nejakú myšlienku v mozgu.

Zobudíte sa a neviete sa pohnúť?

Počas noci sa náhle prebudíte a nedokážete sa pohnúť. Nič sa nedeje a skľudníte sa. Ide možno iba o náhle zablokovanie schopnosti pohybu. Zistíte, s čím možno pohnúť. A keď nejde pohnúť s rukami ani nohami, tak je tu ešte schopnosť dýchať. Teda začnete intenzívnejšie dýchať a cez svaly pľúc tento stav prekonáte.

Zobudíte sa a musíte sa prebrať pomocou kávy, televízie alebo cvičenia?

Prebudili ste sa a nedokážete nabrať silu vôle stať. Poviete si nevadí a budete robiť iba to, čo vám prebudenie dovolí. Napríklad sa pozerať dookola, zapnete televízor, rádio. Vypijete nachystaný čierny čaj alebo kofeínový nápoj. Zleziete z postele na koberec. Posadíte sa. Pohybujete rukami. Alebo iba premýšľate o tom, čo budete robiť a ako tento stav zvládnete. Programujete sa, že nabudúce túto situáciu zvládnete v kratšom čase a dovtedy budete bojovať, pokiaľ tento stav nezmizne úplne. Pokiaľ nepomáha nič a nedokážete sa prebrať počas dvoch hodín, tak treba vyhľadať odbornú pomoc alebo vám so vstávaním musí pomôcť tretia osoba.

Zobudíte sa, motáte sa po byte, udierate sa do nábytku a padá vám všetko z rúk?

Môže sa stať, že pri poruchách spánku sa síce zobudíte, ale nie ste schopný chodiť po byte štandardne. Teda do všetkého búchate a všetko vám padá z rúk. Síce ste vstali, ale koordinácia mozog, svaly a slimák v uchu nefungujú ešte dostatočne. Postupne sa dotýkate vecí okolo ako keby ste chodili po ľade. Precvičíte si svaly prstov a viackrát do prstov chytíte predmety a dostatočne zaktivizujete jemnú motoriku rúk. Robíte to dovtedy, kým sa v mozgu všetko prepojí a začne fungovať normálne. Keď vás náhle prepadne hlboký spánok, tak si znovu sadnete alebo ľahnete a chvíľu počkáte, kým táto náhla reakcia doznie.

Zobudíte sa, oblečiete si veci naopak?

Pokiaľ máte poruchy spánku a čudne ste sa poobliekali, kde kade ste zabudli zapnúť to a to, tak znovu posilňujete pozornosť koncentrovaním sa na to, že keď vstanete, tak sa budete obliekať pozornejšie. Pri odchode si dajte v horších prípadoch lístok na zrkadlo alebo dvere o tom, aby ste sa poriadne skoncentrovali. To platí aj o tom, čo všetko si máte zobrať so sebou.

Zobudíte sa a neviete, kde ste si niektoré veci odložili?

Porušenie ľudského spánku a prejdenie do spánku zvieracieho, ktorý sa posúva aj do dňa, má aj niektoré iné následky a to, že si nemusíte dobre spomenúť, ktorý je deň, čo máte robiť, kde sa nachádzate a kde ste nechali rôzne veci. Netreba panikáriť a začnete sa koncentrovať na tie veci, na ktoré si spomínate a postupne si spomeniete. Takýto stav sa môže stať aj počas dňa, keď bol narušený spánok počas noci. Použijete techniku programovania a utvrdzovania sa, aby ste si rýchlo spomenuli a nezabúdali. Postupné programovanie umožňuje, aby ste menej zabúdali. Pokiaľ sa stav zabúdania a nepamätania neustále zhoršuje, treba vyhľadať vhodného odborníka. Môže ísť o iné poškodenie organizmu ako iba porucha spánku.

Zobudíte sa a neviete, ktorý je deň a čo máte robiť?

Ide v podstate o zlé prebudenie s tým, že stredný mozog v strede hlavy sa neuzavrel a neprešiel do denného režimu. Stredný mozog je veľký ako orech a má v sebe neuróny, ktoré sa zo spánku musia prepnúť do denného režimu. Môžete použiť techniku, že si na chvíľu ešte poležíte. Potom začnete pohybovať prstami rúk a nôh, potom hlavou. Zmeníte polohu z ľahu na sed. Snažíte sa mať otvorené oči. Zasvietite čo najviac svetiel.

Zvyšuje sa potreba spánku aj počas dňa?

Pokiaľ ste ospalý každý deň a ospalosť sa z týždňa na týždeň alebo z mesiaca na mesiac prehlbuje, je treba hľadať príčinu v nedostatku spánku a jeho dĺžke. Alebo ide o vážnejší stav a to je porušenie hĺbky spánku, časté budenie, nekľud z okolia alebo chorobný stav v tele. Treba vyhľadať odbornú pomoc lekára alebo terapeuta, v niektorých dňoch zobrať bylinky na dobrý spánok alebo dať si predpísať prášky na spanie. Prípadne sa naučiť hypnotický spánok. Dobre je aj deficit spánku dotiahnuť spánkom počas dňa aj v dĺžke 10 minút. Lepšie niečo ako nič.

Ako odolávate spánkovým stavom, keď ste sa zle a málo vyspali?

Ide o to, že niektorí ľudia aj napriek tomu, že sa vyspali málo alebo boli niečím rušení, dokážu odolať ospalosti počas dňa silou vôle a nasadenia. Pokiaľ nemáte dostatočnú silu vôle, tak použijete kávu, čierny čaj aj z troch nálevových vreciek. Prípadne popíjajte počas dňa nápoje na báze kofeínu a iných látok. Môžete si na chvíľu zdriemnuť. Ďalšiu noc potiahnete spanie na dlhšiu dobu. Keď to nejde z dôvodu časovej tiesne, tak užijete na noc ukľudňujúce bylinkové čaje pre dobrý spánok.

Zvyšuje sa ospalosť počas viacerých mesiacov a rokov?

Zmena spánku z ľudského do zvieracieho môže pomaličky prebehať celé mesiace alebo roky, postupne sa vytráca ľudský spánok a prichádza zvierací spánok. Príčinou spavosti môže byť aj iný fenomén a to, že sa spánkové hodiny pozvoľna posúvajú, neskoršie zaspávate a neskoršie sa musíte zobúdzať. Dokonca sa môže stať opačný typ a budete radšej hore v noci a cez deň budete radšej spať. Možnosť liečby je tu v tom, že si nájdete inú prácu, ktorá sa deje v noci a spíte počas dňa, alebo začnete proti tomu bojovať.

Máte počas dňa mikrospánok?

V prvom rade sa môžete do mikrospánku dostať z dôvodu nevyspatosti a vtedy je dobré na chvíľu si zdriemnuť. No pokiaľ sa mikrospánok a náhle upadnutie do straty denného vedomia opakuje niekoľkokrát za deň a každý deň, tak je to signál o poškodení ľudského spánku a prechode do zvieracieho spánku. V zásade platí, že buď si na tento stav zvyknete, nebudete sa mu brániť a necháte ho prejsť, alebo sa začnete liečiť, aby ste zvierací spánok, ktorý je plytký a prebieha aj počas dňa, zlikvidovali.

Stále a trvale ste nevyspaný a musíte sa premáhať, aby ste vedeli podať plný výkon?

V zásade už máte poškodený ľudský spánok a prešli ste do zvieracieho spánku, kde sa už striktne neoddeľuje nočný a denný stav. Stavy sa vyrovnávajú a aj v noci ste často hore ako počas dňa, zobúdzate a zaspávate a to isté sa deje počas dňa, iba v noci môžete spánku prepadnúť, ale počas dňa musíte silou vôle odolávať takej hladine spánku, kde by ste stratili vedomie. Máte dve možnosti. Buď sa pokúsite vrátiť do ľudského spánku, alebo sa naučíte fungovať v zvieracom spôsobe spánku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.