Jednoročná plstnatá bylina so 40-90 cm vysokou rozkonárenou stonkou. Kvety sú obojpohlavné. Vrchný semenník dozrieva na veľké struky.
Rastlina pochádza z východnej Ázie. Semená sóje dávajú hojnosť ľahko stráviteľných bielkovín a výživný olej. Kultúry sóje sú v Číne známe už asi 5000 rokov. Do Európy sa vraj dostala v r.1779, keď do parížskej botanickej záhrady došla menšia zásielka semien z východnej Ázie. Sója dnes dozrieva vo všetkých oblastiach, kde možno pestovať kukuricu na zrno. Sója kvitne asi v júli až v auguste. V auguste až októbri sa zberajú jej semená, čiže bôby. Obsahujú asi 35-40 % bielkovín podobného zloženia ako bielkoviny najkvalitnejšieho mäsa, 15 % mastného oleja, 20-30 % sacharidov, asi 2% lecitínu, rozličné vitamíny a minerálne látky – najmä draslík, dvakrát viac vápnika ako v mlieku, železo, fosfor, horčík, kyselinu listovú, vitamín E, vitamín B6, ďalej horčinu, steríny, saponíny, flavonoidy, cholín, betaín, rozličné enzýmy, škrob obsahujú iba v nepatrnom množstve. Podľa najnovších prieskumov je liekom proti infarktu, lebo po podávaní sójových bôbov sa znižuje v krvi obsah lipidov, v žilách sa netvoria krvné zrazeniny a nevzniká kôrnatenie tepien; sója sa označuje za vyslovene protisklerotickú potravinu. Sójovú múku možno primiešavať do každej múky a sójové bôby možno jesť ako strukovinu – ako hrach, šošovicu alebo fazuľu. Bôby sa po rozomletí riedia vodou na mlieko, skvasujú sa na sójové syry. Do krémova sfarbený tofu, ktorému sa hovorí aj syr z Ázie, sa vyrába rozomletím uvarených sójových bôbov na sójové mlieko, ktoré sa potom zráža nerastným syridlom. Tofu má vysoký obsah bielkovín, nízky obsah nasýtených tukov a neobsahuje cholesterol. Má neutrálnu chuť a môžeme z neho pripravovať sladké, slané aj pikantné pokrmy. Pri nákupe čerstvého tofu si k nemu vždy privoňajte, aby ste sa ubezpečili, či nie je kyslé.

Príprava sójového mlieka.
100 g sójových bôbov namočíme do vody na 8-10 hodín. Potom vodu zlejeme, sóju zalejeme trochou čistej vody a rozmixujeme na kašu. Kašu rozriedime vodou na hustotou mlieka a za stáleho miešania varíme na miernom plameni 10 minút. Vytvárajúcu sa penu odstraňujeme. Po uvarení precedíme cez husté sitko a ešte raz cez čisté plátno. Takto získame základné sójové mlieko a sójovú drvinu na prípravu nátierok a pod. Základné sójové mlieko môžeme upraviť pridaním vanilky, medu, štipky soli.

Sójová nátierka s tvarohom
100 g pasírovaných varených sójových bôbov, 150 g tvarohu, 1 cibuľka, 1 mokka lyžička drvenej rasce, 1 mokka lyžička sladkej červenej papriky, podľa chuti soľ
prepasírovanú sóju rozotrieme s mäkkým tvarohom, pridáme na jemno nastrúhanú cibuľku, rascu, papriku, soľ a všetko spolu spojíme. Podľa potreby zriedime mliekom.

Sójové mäso Kung-Pao
4 porcie sójových plátkov alebo kociek (80 g), 1 l mäsového vývaru, 1 vajce, soľ, 2 PL oleja, 100 g nesolených arašidov, 1čajová lyžička zmesi Čína.
Zálievka:
1 PL sójovej omáčky, 1PL vína, štipka cukru, trocha vývaru, 1 čajová lyžička solamylu
Sójové mäso zalejeme šálkou vývaru, trochu necháme napučať a 10 minút v ňom povaríme. Potom sójové mäso necháme odkvapkať a premiešame ho s rozšľahaným vajcom, soľou a koreniacou zmesou Čína. Mäso dáme na rozpálený olej, rýchlo opečieme, pridáme arašidy, znovu opečieme, zalejeme zálievkou a za stáleho miešania necháme zhustnúť. Zálievku pripravíme zmiešaním sójovej omáčky, vína, cukru, solamylu a vývaru. Podávame s ryžou a zeleninovým šalátom.

Cestoviny s tofu a zeleninou
350 g mušličiek, 150-200 g bieleho tofu, 350 g mrazenej miešanej zeleniny, 2 PL oleja, menšia cibuľa, mleté čierne korenie, soľ, sójová omáčka, oregano, kečup, strúhaný syr
Cestoviny uvaríme v osolenej vode s 1 PL oleja. Na oleji orestujeme pokrájanú cibuľu, na nej opečieme pokrájané, soľou, korením a sójovou omáčkou ochutené tofu, pridáme zeleninu, podlejeme kečupom a udusíme. Počas dusenia dochutíme a pridáme oregano. Hotovú zmes zmiešame s cestovinou a pred podávaním posypeme strúhaným syrom.

Pridaj komentár