Hrach
Výborná zelenina, ktorú som si vo veľkom množstve pestoval na záhrade. Keďže som teraz už zavalený meditáciami, tak si ho spravidla kupujem a to buď čerstvý, mrazený alebo rôznym spôsobom konzervovaný. No najradšej jem hrášok rovno na záhrade. Spomínam si, že moja babka mi rada čítavala rozprávky a raz to tak dobre vyšlo, že rovno s jedením mladého hrachu som počúval rozprávku o Jankovi Hraškovi. Bláznivo som sa tešil a dodnes som na túto nevšednú udalosť nezabudol. Na hrach si spomeniem aj v súvislosti s Jurkom Jánošíkom. Bol som na dovolenke v Terchovej a bol som sklamaný, že som pod chrómovou sochou národného hrdinu nenašiel hrach. Autor nepochopil, aký osudový bol pre Jura Jánošíka.

A TERAZ NIEKOĽKO MÚDRYCH SLOV O SVETE JANKA HRAŠKA:
Poznali ho už starí Gréci a Rimania. Jedna porcia vareného hrachu obsahuje štvrtinu odporúčanej dennej dávky vitamínu C a polovicu dávky vitamínu B1. Hrach obsahuje i folát, vlákninu a fosfor. Bežne si môžeme vybrať z viacerých druhov hrachu. Struk tradičného zeleného hrachu nie je veľmi chutný, ale cukrový hrášok by sa mal jesť celý. Surový aj sterilizovaný mladý hrášok pridávame do zeleninových šalátov, plniek, rizota, polievok. Môžeme ho použiť čerstvý, dusený alebo so zápražkou. Hrášok sa varí v prikrytej nádobe, kým nezmäkne. Dusený hrášok sa podáva najmä k mäsovým minútkam.

Šalát zo zeleného hrášku a šampiňónov
400 g čerstvého alebo mrazeného hrášku, 1 šálka vody, soľ, 150g nakladaných šampiňónov, 100 g jabĺk, 200 g rajčiakov, 120 g cibule
NÁLEV: 20 g slnečnicového oleja, 1 lyžička octu, soľ, štipka práškového cukru, mleté čierne korenie, petržlenová vňať

Hrášok vsypeme do vriacej vody a povaríme 5-8 minút podľa kvality hrášku. Uvarený hrášok scedíme a vychladnutý zmiešame so šampiňónmi pokrájanými na plátky, s neošúpanými a jadrovníka zbavenými jablkami pokrájanými na plátky, s rajčiakmi pokrájanými na pásiky a s cibuľou pokrájanou na kolieska. Pridáme nálev pripravený podľa návodu. Nakoniec posypeme petržlenovou vňaťou pokrájanou nadrobno.

Cesnak
Čo mám skutočne rád, to je mladučký, ešte nevysušený cesnačik. Ja osobne ho nazývam eroticky „cecnáčik“. Chuť mladučkého cesnaku je vzrušujúca a priam hororovo lákajúca. Mladý cesnačik si ošúpem, nakrájam a položím na maslový chlebík. Je to neopísateľné! A čo je ešte dôležitejšie, odpudzuje to dotieravé klientky dokonca aj cez telefón. Neuveriteľne pôsobí aj na upírov. Keď ho zjem, môžem v noci kľudne a bezpečne spať. Upírke spiacej pri mne nevoniam. V ponurej literatúre Kafku sa tiež spomína cesnak ako amulet odháňajúci upírie plemeno. V knižke sa mladé dievča doslova obložilo cesnakom. Síce ju to zachránilo pred upírom, ale nie pred ožratým krčmárom, ktorý toho večera zjedol dvojitú dávku cesnaku.

A TERAZ NIEČO PRE VAŠE MOZGOVÉ BUNKY O CESNAKU:
Liečebné účinky cesnaku – antibakteriálne a antivírusové – sa podarilo aj vedecky dokázať. Liečivé účinky sa pripisujú sírnatým zlúčeninám, ktoré majú na svedomí aj typický zápach cesnaku. Priaznivo vplýva na aterosklerózu (predčasné starnutie ciev). Prospieva srdcu, znižuje krvný tlak, potláča tvorbu cholesterolu v pečeni. Odporúčaná denná dávka je 1-2 strúčiky. V lekárni dostať aj cesnakové dražé – Alicín. Cesnak spomaľuje zrážanlivosť krvi a urýchľuje rozpúšťanie krvných zrazenín. Pokusy na zvieratách dokázali, že látka obsiahnutá v cesnaku bráni rastu niektorých zhubných nádorov.

Kaleráb
Na záhrade ma vždy fascinoval kaleráb, ktorý sa volal odborne gigant a dorastal do rozmerov futbalovej lopty a niekedy aj fúrika. Bol to úžasný pohľad na udivených rodinných príslušníkov, ktorí svorne kričali, aby som im netlačil kaleráby vo význame, že to som už naozaj prehnal. Kaleráb ako fúrik! Skutočne bol ako fúrik, ale v mojom sne. Čo mám božsky rád je kalerábová polievka, v ktorej je kaleráb rozšľahaný nadrobno a v tejto kalerábovej dobrote sú ešte drobné kúsky uvareného kalerábu a kúsky zemiakov.

A TERAZ NIEČO O KALERÁBE, ABY STE HO MALI EŠTE RADŠEJ, AKO DOTERAZ:
Môže byť zelenej alebo fialovomodrej farby. Poznáme veľa odrôd, ktoré sa líšia tvarom a veľkosťou. Sú výdatným zdrojom vitamínu C a draslíka, môžeme ich jesť surové alebo ich môžeme tepelne upravovať. Konzumujeme aj drobné krátke lístočky, ktoré vyrastajú v strede, obsahujú vitamín C. Pridávame ich do hotových pokrmov pokrájané nadrobno. Kaleráb poskytuje a vlákninu v rozpustnej i nerozpustnej forme. Rozpustná sa zúčastňuje na znižovaní hladiny cholesterolu v krvi, nerozpustná chráni pred zápchou. Poskytuje aj ochranu pred rakovinou.

Kaleráby plnené zeleninou
800 g kalerábu, 20 g slnečnicového oleja, 100 g cibule, 1 žĺtok, 5 lyžíc mlieka, 2 plátky sendviča, 150 g uhoriek, 200 g zelenej papriky, 100 g tvrdého syra, rajčiakový pretlak, voda, soľ
Kaleráby očistíme, zrežeme z nich vŕšky a stredy vyrežeme nožíkom do guľata. Na panvici s rozohriatou polovicou oleja speníme cibuľu pokrájanú nadrobno, pridáme dužinu z kalerábov, osolíme a podusíme. Žĺtok rozšľaháme s mliekom, nakvapkáme na plátky sendviča, roztlačíme ich a zmiešame s podusenou dužinou, uhorkami a paprikami pokrájanými na kocky a s polovicou postrúhaného syra. Kaleráby naplníme, uložíme do vymastenej nádoby, prikryjeme vŕškami z kalerábov, podlejeme rajčiakovým pretlakom, posypeme zvyškom strúhaného tvrdého syra a v horúcej rúre zapečieme. Podávame s uvarenými zemiakmi.

Pridaj komentár