Pečeň

Dátum zberu: 01.04. 2014
Strana 1 z približne 4 výsledky
 
Hormóny pečeň
 
Pripravil pre Vás: terapeut Saša Pueblo
https://cimax.sk/lieky/sasa-pueblo
sasapueblo@meditacia.sk 
 
m13
 
Hormóny pečeňe
Pečeň u ľudí je najväčšia žľaza tela. Váži priemerne 1,5 kilogramu, preto je najväčším orgánom brušnej dutiny. Nachádza sa v pravej hornej časti brucha, pod pravou klenbou bránice. Čiastočne presahuje až pod ľavú bránicovú klenbu. Farba pečene je hnedočervená, konzistencia je mäkká a poddajná. Žľaza je krehká, preto pri úrazoch často vzniká prasklina s masívnym životohrozujúcim krvácaním.
 
Hormón somatomedin
Podobný inzulínu a tvorí sa aj v tuku a svaloch Somatomedin tiež stimuluje produkciu somatostatínu. Somatostatín potláča uvoľňovanie rastového hormónu. Takže, hladiny somatomedin a rastového hormónu sú ovládané pomocou negatívnej spätnej väzby. Keď Somatomedin úrovne sú vysoké, znižujú hladinu rastového hormónu tým, že stimuluje produkciu somatostatínu.
 
Hormón trombopoetin
Thrombopoietin je glykoproteín hormón vyrába hlavne pečeni a obličkách , ktorý reguluje produkciu krvných doštičiek zo strany kostnej drene . To stimuluje produkciu a diferenciáciu megakaryocytov , buniek kostnej drene, ktoré fragmentu do veľkého počtu krvných doštičiek
(Kaushansky K (2006). “Líniovo špecifické pre hematopoetické rastové faktory”. N. Engl. . J. Med 354 (19):. 2034-45)
 
Hormón hepcidín
Funkcia hepcidin regulovať (blokovanie) transport železa cez črevnú sliznicu, čím sa zamedzí nadbytočnej vstrebávanie železa a udržiavanie normálnu hladinu železa v telo. Hepcidin tiež inhibuje transport železa z makrofágov (v mieste skladovania a prepravy železa).
 

Comments are closed.