Hrubé črevo

Dátum zberu: 12. 09. 2015
Strana 1 z približne 231 výsledkov
 
Hrubé črevo
 
m5
 
Search engine (v slovenčine prekladané ako: prieskumový stroj, vyhľadávač, vyhľadávací nástroj, vyhľadávací prostriedok, vyhľadávací stroj, vyhľadávacia služba, vyhľadávací program, v bežnom jazyku len vyhľadávač) je počítačový systém či program, ktorý umožňuje používateľovi zadať nejaký ľubovoľný alebo špecifikovaný vyhľadávaný výraz a dostať z veľkého objemu dát informácie, ktoré sú v súlade s týmto dopytom.
 
 
SAŠA PUEBLO PORADENSTVO
REKLAMA: Hľadáte konkrétnu vec? Potrebujete odborne poradiť ? Neváhajte, kontaktujte ma. Odpoviem každému osobne. Vstupné konzultácia je bezplatná. Napíšte mi len tak, hodíme reč. Možnosť diagnostikovania zdravia je bezplatná a kontrolujem 80 položiek. Odpoviem každému:
sasapueblo@meditacia.sk.
 
 
 
 
  
 
Abdominoperineální resekcia
Abdominoperineální resekcia, formálne známe ako abdominoperineální resekcii konečníka a abdominoperineální excízia konečníka alebo jednoducho abdominoperineální excízia, alebo operácia Miles je operácia pre rektálne rakovina alebo rakovina konečníka.
 
EN: Indication and description Centralisation of rectal surgery Laparoscopic approach Relation to low anterior resection (LAR) Eponym
 
Adenokarcinóm
Adenokarcinóm je zhubný nádor, ktorý má pôvod v bunkách žľazového epitelu. Vyskytuje sa v orgánoch, ktorých je takýto druh epitelu súčasťou: najčastejšie žalúdok, podžalúdková žľaza, hrubé črevo, konečník, maternica, predstojnica, prsník a ďalšie. Ak jeho bunky produkujú hlien, často sa označuje prívlastkom hlienotvorný.
 
SK: zhubný nádor žľazového epitelu orgánoch  žalúdok,podžalúdková žľaza, hrubé črevo, konečník, maternica, predstojnica, prsník
EN:  Histopathology  Breast Colon Lung Other Etymology
 
Adenóm
Adenóm je nezhubný (benígny) nádor pôvodom z buniek žľazového epitelu. Môže sa vyskytnúť všade tak, kde tento epitel, najčastejšie je to hrubé črevo, adenohypofýza, pečeň a ďalšie. Niektoré adenómy sa považujú za prekancerózu, typicky napr. adenómy hrubého čreva. Ich liečba, ak je potrebná, je zväčša chirurgická.
 
SK: Nádory Adenokarcinóm žľazového epitelu hrubé črevo adenohypofýza pečeň prekancerózu
EN: Histopathology Locations Colon Renal  Adrenal Thyroid Pituitary Parathyroid Liver Breast Appendix  Bronchial Sebaceous Salivary Glands Treatment
 
 
Anal sfinkterotomii
Anal sfinkterotomii je chirurgický postup, ktorý zahŕňa ošetrenie slizníc trhliny od análneho kanála / zvierača. Slovo je vytvorená z zvierača + Otomo (znížiť, k oddeleniu).
 
EN: Digestive system surgery Lateral internal sphincterotomy
 
Análny abces
Anorektálny absces je absces priľahlý k konečníka. To vyplýva z infekcie na jednom z análnych dutín, ktorý vedie k zápalu a absces formácie. Väčšina prípadov perianálnych abscesy sú sporadické, aj keď existujú určité situácie, ktoré povýšiť riziko vzniku ochorení, ako je diabetes mellitus , Crohnovej choroby, chronickej liečby steroidy a ďalšie.
 
EN: Classification Signs and symptoms Differential diagnosis Cause Diagnostic approach Treatment Complications
 
Análny otvor
Ritný otvor alebo análny otvor alebo riť alebo anus (lat. anus) je otvor slúžiaci ako vývod tráviacej sústavy živočíchov. Pri voľne sa pohybujúcich živočíchoch sa nachádza spravidla na konci tela odvrátenom od úst. Pri niektorých živočíchoch ústi do vonkajšieho priestoru (cicavce), pri iných do kloaky. Pri druhoústovcoch vychádza z prvoúst. U cicavcov je na konci ritného kanálu.
 
SK: Tráviaca sústava kloaky ritného kanálu
CZ: Lidská řiť Bělení řitního otvoru trávicí soustavy defekaci hýžděmi hrází fekální inkontinenci
EN: Digestive system Anal canal Imperforate anus  birth defect
 
 
Análne ventily
Tieto análne ventily sú malé ventilové-ako záhyby na nižších koncoch análnych dutín v konečníku. Análny ventily spojiť dohromady dolnej konca análny stĺpcov.
 
EN: Structure Histology Development Function Defecation Clinical significance Psychology Society and culture Sexuality Hygiene Cosmetics
 
Angiodysplasia
V medicíne ( gastroenterológie ), angiodysplasia je malá cievna malformácia čreva . Je častou príčinou inak nevysvetleného gastrointestinálneho krvácania a anémie . Lézie sú často viacnásobné, a často môžu zahŕňať slepé črevo alebo vzostupný kolon , aj keď sa môžu objaviť na iných miestach. Liečba môže byť s kolonoskopickým intervencií, angiografia a embólie, lieky, alebo príležitostne chirurgia.
 
EN: Signs and symptoms Diagnosis Pathophysiology Therapy
 
Anorektálny manometria
Anorektálny manometria je technika používaná na meranie kontraktility v konečníku a konečníka. Táto technika používa balónik v rekte, aby roztiahnutie konečník a tlakový senzor na vnútorného análneho zvierača na meranie prítomnosti alebo neprítomnosti rectosphincteric reflexu.
To môže byť použité pre pomoc pri diagnóze Hirschsprungovu choroby, v ktorom je neprítomnosť rectosphincteric reflexu, ktorý by mal relaxáciu vnútorného análneho zvierača na distenzie rekta.
 
EN: anus rectum  internal anal sphincter rectosphincteric reflex Hirschprung disease Anismus manometry Colorectal surgery Digestive system proceduresMedical diagnostic stubs
 
 
Anoskopické vyšetrenie
Anoskopické je vyšetrenie pomocou malej, tuhé, rúrkovité nástroj nazvaný anoscope (tiež nazývaný análny zrkadlo ). Toto je vložené niekoľko palcov do riti za účelom vyhodnotenia problémy análneho kanála . Anoskopické sa používa k diagnostike hemoroidy, análne trhliny (trhliny v sliznici konečníka) a niektorých druhov rakoviny.
 
EN: Colorectal surgery Endoscopy Digestive system procedures Hemorrhoids Anal fissures
Fistulas Abscesses Inflammation rectal or mucosal prolapses Rectal cancer
 
Anorektálna malformácia
An neperforované riť alebo anorektálny malformácie (ARMS) sú vrodené vady, v ktorých konečník je poškodený. Ramená sú spektrum rôznych vrodených anomálií u mužov a žien, ktoré sa líšia od pomerne drobných lézií, rovnako ako komplexné anomálie. https://en.wikipedia.org/wiki/Imperforate_an…
 
EN: Features Associated anomalies Diagnosis  Variations Treatment  Prognosis Epidemiology
 
 
Akútna apendicitída
Zápal sa prejaví bolesťou v nadbrušku, potom sa premiestni do pravého podbruška. K nej sa pridáva nevoľnosť a vracanie, zastavenie stolice i plynov. Telesná teplota nad 38 stupňov, zrýchlený pulz. Ak sa rozvinie hnisavá peritonitída, nasleduje celková sepsa, postupné zlyhávanie orgánov a smrť.
 
SK: Choroby hrubého čreva Zápalové ochorenia Príčiny a patogenéza Príznaky Diagnostika Liečba Prognóza
CZ: Nemoci trávicí soustavy Chirurgie Záněty  Vývoj dle operačního nálezu Následky
EN: Inflammations Medical emergencies General surgery Diseases of appendix Signs and symptoms  Causes Diagnosis Clinical Blood and urine test Imaging Scoring systems Pathology Differential diagnosis Management Pain Surgery Prognosis Epidemiology Society and culture Length of stay
 
Apendix
Apendix je rudimentálny dlhý, tenký výbežok s voľným koncom, zvyčajne 6 -10 cm dlhý asi 7 mm široký, vychádza zo slepého čreva. Jeho stena obsahuje lymfatické tkanivo, ktoré zrejme slúži ako lokálna lymfatická uzlina. Na rozdiel od hrubého čreva je apendix pokrytý súvislou svalovinou.
 
CZ: rudimentální slepého střeva  lymfatickou tkáň  mízní uzlina  tlustého střeva svalovinou.
EN: Digestive system Vestigial organs Structure  Variation  Function  Maintaining gut flora  Vestigiality  Clinical significance  Appendicitis  Surgery History
 
 
Atrézia čreva
Vrodené chýbanie, bezústie alebo zúženie čreva je absencia čreva črevná absencia je atrézia čreva (vrodená) nepriechodnosť čreva je stenóza čreva – črevná stenóza  je vývojová malformácia spočívajúca v neprítomnosti (nevyvinutí), bezústí alebo zúžení časti tenkého alebo hrubého čreva. Defekt môže byť v duodéne, jejune, ileu aj hrubom čreve. Duodenálna atrézia je najčastejšia a združuje sa s Downovym syndrómom
 
SK: Etiológia Diagnóza Liečba Prognóza  duodéne  jejune  ileu hrubom čreve Downovym syndrómom
EN: Congenital disorders of digestive system Types of intestinal atresia  Cause Diagnosis Treatment
 
Bacilová červienka
Bacilová červienka (iné názvy: bacilárna/bakteriálna červienka, bacilová/bacilárna/bakteriálna dyzentéria, bacilová/bacilárna/bakteriálna úplavica, šigelóza, červienka, dyzentéria, úplavica) je črevná bakteriálna infekcia vyvolaná gramnegatívnymi nepohyblivými tyčinkami z rodu Shigella. Rod sa delí na štyri podskupiny, ktoré sú vyvolávateľom jednotlivých typov šigelózy.
 
SK: Bacilová červienka (dyzentéria) – šigelóza Črevné infekčné choroby Shigella
CZ: Bacilární úplavice Přenos choroby, prevence Průběh a příznaky choroby Léčba a prognóza  Amébní úplavice Přenos choroby, prevence Průběh a příznaky choroby Léčba a prognóza 
EN: Intestinal infectious diseases Bacterium-related cutaneous conditions Bacterial diseases Signs and symptoms  Prevention  Treatment Epidemiology
 
 
Baktérie
Baktérie tvoria veľkú doménu z prokaryotních mikroorganizmov . Typicky málo mikrometrov na dĺžku, baktérie majú rad tvarov, od gule do tyčí a špirál. Baktérie boli medzi prvými formami života, aby sa objaví na Zemi a sú prítomné vo väčšine svojich stanovíšť . Baktérie obývajú pôdu, vodu, kyslé horúce pramene, rádioaktívny odpad, a hlboké časti zemskej kôry .
 
EN: Etymology Origin and early evolution  Morphology Cellular structure Intracellular structures Extracellular structures  Endospores Metabolism Growth and reproduction Genetics DNA transfer Bacteriophages  Behavior Secretion Bioluminescence  Multicellularity  Movement Classification and identification  Interactions with other organisms Predators  Mutualists  Pathogens Significance in technology and industry  History of bacteriology Pathogenesis  Microbiological applications  Human
 
Bezlepková diéta
Bezlepková diéta je diéta, ktorá vylučuje lepok, kompozit proteín nájdený v pšenice a súvisiacich zŕn, vrátane jačmeňa a raže. Lepok spôsobuje zdravotné problémy u trpiaci celiakiou (CD) a niektoré prípady alergiou na pšenicu. Pre tých, ktorí s diagnózou celiakiou, prísna bezlepková diéta predstavuje jedinú účinnú liečbu k dnešnému dňu.
 
CZ: Složení diety Vhodné potraviny Zakázané potraviny Alkoholické nápoje
EN: Rationale behind adoption of the diet Eating gluten-free  Regulation and labels
 
 
Bifidus faktor
Bifidus faktor (bifidogénne faktor), je zlúčenina, ktorá špecificky zvyšuje rast bifidobaktérií buď v produkte alebo v črevách ľudí a / alebo zvierat. Niektoré výrobky budú uvádzané na trh ako bifidogénne faktorov, ako napríklad niekoľko prebiotík a metyl-N-acetyl-D-glukozamínu do materského mlieka.
 
EN: Actinobacteridae Biochémia pahýle
 
Biotín  
Biotín (iné názvy: vitamín B7, vitamín H, vitamín I) je jeden z vitamínov B.Biotín patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Je syntetizovaný črevnými baktériami. Jeho sumárny vzorec je C10H16N2O3S. Jeho hlavným zdrojom je vaječný žĺtok, sója, pečeň a obličky. Je nenahraditeľný pre cievny systém a kožu.
 
SK: Charakteristika Výskyt Vplyv na zdravie Prejavy nedostatku Biotínu
CZ: vitamín kondenzát močoviny thiofenu kyseliny valerové kůže léze kofaktor karboxyláz enzymů oxid uhličitý peptidovou vazbou apoenzym lysinu
EN:  General overview  Biosynthesis  Cofactor biochemistry Sources of biotin Bioavailability Factors that affect biotin requirements  Deficiency  Metabolic disorders  Use in biotechnology Toxicity
 
Bočné vnútorné sfinkterotomii
Bočné vnútorné sfinkterotomii je operácia vykonaná na vnútorného análneho zvierača pre liečbu chronickej análny trhliny. Vnútorné análneho zvierača, je jedným z dvoch svalov, ktoré tvoria zvierač, ktorý riadi priechod výkalov.
 
EN: Indications  Surgical technique Complications operation internal anal sphincter anal fissure sphincter feces
 
 
Bolesť brucha
Bolesť brucha je jedným zo symptómov, ktoré môžu byť spojené len s bezvýznamnými či naopak život ohrozujúcimi ochoreniami. Stanovenie konečnej diagnózy je ťažké, pretože k rovnakým príznakom vedie celý rad ochorení, z ktorých niektoré môžu vyžadovať akútnu operáciu (tzv. Náhla príhoda brušná).
 
CZ: Diferenciální diagnostika Náhlá příhoda břišní  gastroenteritis Crohnova choroba  ulcerózní kolitida
EN: Differential diagnosis Acute abdominal pain Selected causes of acute abdomen By location Diagnostic approach
 
Brunerova žľaza
Brunnerova žľaza (tiež dvanástnikové žľaza) je systém drobných exokrinných žliaz v podslizniční vrstve dvanástnika, ktoré produkujú zásaditý sekrét (pH 8,1-9,3). Ten chráni sliznicu pred kyslou žalúdočnou šťavou a neutralizuje ju tak, aby mohlo správne prebiehať trávenia pomocou pankreatických enzýmov. Hlienovitý sekrét Brunnerových žliaz je bohatý na glykoproteíny a obsahuje predovšetkým oligosacharidy O-viazané na proteínové jadro.
 
CZ: exokrinních žláz dvanáctníku sekret pH žaludeční šťávou pankreatických enzymů  glykoproteiny oligosacharidy hydrogenuhličitanové epidermální růstový faktor baktericidní inhibitory proteináz lipidy vimunitní obraně, buněčné proliferaci a diferenciaci
EN: Purpose  Identifying Clinical significance Symptoms Treatment
 
 
Celiakia
Celiakia (iné názvy: primárny malabsorpčný syndróm, gluténová enteropatia, idiopatická steatorea, netropická sprue, Herterova–Heubnerova choroba, intestinálny infantilizmus) je autoimunitná choroba, ktorá je spôsobená trvalou neznášanlivosťou imunitného systému voči gluténu (lepku), postihuje hlavne tenké črevo. Príčinou je abnormálna aktivácia vlastného imunitného systému tela, ktorý spôsobí poškodenie tenkého čreva, keď v ňom zaregistruje prítomnosť lepku.
 
SK: Klasifikácia Diagnóza Priebeh Príznaky Laktózová intolerancia Liečba Bezlepkové potraviny
CZ: Název Průběh a příznaky Diagnostika Výskyt v populaci Příčiny Symptomy Léčba
EN: Signs and symptoms  Gastrointestinal Malabsorption-related Miscellaneous Cause Other grains  Risk modifiers Pathophysiology Genetics Prolamins Tissue transglutaminase Villous atrophy and malabsorption Diagnosis Blood tests Endoscopy Pathology Other diagnostic tests Screening Treatment Diet Refractory disease Epidemiology Social and culture
 
 
Crohnová choroba
Je to nešpecifický črevný zápal, ktorý najčastejšie postihuje terminálne ileum (posledná časť tenkého čreva, pred prechodom do hrubého čreva), z toho starý názov ileitis terminalis. Zápalovo postihnuté časti sú medzi sebou oddelené zdravými úsekmi čreva. Menej často Crohnova choroba môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviacej trubice od úst až po konečník.
 
SK: Autoimunitné choroby Choroby tenkého čreva Choroby hrubého čreva K50 Crohnova choroba Klasifikácia  Incidencia a Epidemiológia  Etiológia a patogenéza  Mikroskopia  Klinický obraz
CZ: Nemoci trávicí soustavy  Gastroenterologie Klinické projevy Projevy v trávicí soustavě Bolesti v oblasti břišní dutiny Průjmy Krev ve stolici Perianální projevy Postižení žaludku Zánětlivé onemocnění žlučovodu Jiné příznaky Projevy na celkovém stavu Teplota Ztráta hmotnosti Poruchy růstu Projevy mimo trávicí soustavu Postižení očí Postižení pohybového aparátu Kožní projevy Hematologické projevy Diagnostika Biochemické vyšetření Kolonoskopie Vyšetření tenkého střeva Další zobrazovací metody Kapslová endoskopie Irigografie Diferenciální diagnostika Epidemiologie Patogeneze Imunitní systém Vlivy prostředí Léčba Používané léky Chirurgická terapie Helmintická terapie Dieta a životní styl Komplikace Neprůchodnost střeva Píštěle (fistule) Abscesy Rakovina Malnutrice Další komplikace
EN: Abdominal pain Autoimmune diseases Inflammations Membrane transport protein disorders Noninfective enteritis and colitis Signs and symptoms Gastrointestinal Systemic Extraintestinal Cause Genetics Immune system Microbes Environmental factors Pathophysiology Diagnosis Classification Endoscopy Radiologic tests Blood tests Comparison with ulcerative colitis Management Lifestyle changes Medication Surgery Alternative medicine Prognosis Complications Epidemiology
 
 
Cytológia
Cytológia (gréc. cytos – bunka, lat. logos – veda) je veda skúmajúca štruktúru a funkcie živých buniek, je súčasťou histológie. Bunka je najmenšia funkčná jednotka organizmu, ktorá sa podieľa na stavbe tkanív. Medzi jej súčasťami je rovnovážny, ale dynamický vzťah, prejavujúci sa navonok základnými životnými procesmi: látkovou premenou, rastom, rozmnožovaním a dráždivosťou.
 
SK: histológie Bunka
CZ: Obory cytologie  Dějiny cytologie Cytologické vyšetření
EN: Processes Movement of proteins Other cellular processes Internal cellular structures Techniques used to study cells Notable cell biologists
 
Črevná žľaza
V histológia, črevné žľaza (tiež hrobky Lieberkühn a črevné krypty) je žľaza nachádza v epitelu tenkého čreva a hrubého čreva. Tieto žľazy a črevných klkov sú pokryté epitelom, ktorý obsahuje viac typy buniek: enterocytov (absorbovaniu vody a elektrolytov), pohár bunky (sekretující hlien), enteroendokrinní bunky (sekretující hormóny), trsy bunky a na spodnej časti žľazy, Panethovy bunky (secernujúce antimikrobiálne peptidy) a kmeňových buniek.
 
EN: Digestive system Structure Function Intestinal juice Colonic crypts Clinical significance History
 
 
Črevný epitel
Črevný epitel je epitel, ktorý sa vzťahuje na tenké a hrubé črevo. Je to jednoduché a sloupcovitý nonciliated. Primárne sa zúčastňuje v tráviacom systéme. Však tiež exprimujú TLR 4 receptory, a sú teda súčasťou imunitného systému, a to ako ako bariéra a ako rozpoznávacieho systému pathogen prvej línie.
 
EN: Epithelium Digestive system stubs epithelium small large intestine. simple columnar nonciliated digestive system immune system
 
Črevná atrézia
Črevnej atrézia je malformácie, kde je zúženie alebo neprítomnosť časti čreva. Tento defekt môže buď vyskytujú v malom alebo hrubého čreva .
 
EN: Types of intestinal atresia  Cause Diagnosis Treatment
 
Črevná mikroflóra
Črevná mikroflóra sú mikroorganizmy, ktoré žijú v tráviacej sústave živočíchov vrátane človeka. Veľakrát hostiteľovi prospievajú, niekedy však môžu aj škodiť. Ľudské telo sa skladá  z buniek. Celkom v čreve žije asi 500 druhov mikroorganizmov. Dominantnými mikroorganizmy v hrubom čreve sú baktérie, tie vo výsledku tvorí 60% hmotnosti stolice.
 
CZ: Symbiotický vztah  Mikroflóra u kojenců Druhy mikroorganismů Metabolismus bakterií Symbiotický vztah Mikroflóra u kojenců Druhy mikroorganismů Metabolismus bakterií
EN:Description Types Enterotype Age Gut flora and diet Geography Acquisition of gut flora in human infants Functions Carbohydrate fermentation and absorption Trophic effects Suppression of pathogenic microbial growth Immunity Metabolic function Preventing allergy Preventing inflammatory bowel disease Alterations in flora balance Inflammation Effects of antibiotic use Pharmabiotics Pregnancy Weight loss Role in disease Cancer Translocation Inflammatory bowel disease  Colitis Obesity
 
 
Črevná malrotácia
Črevná malrotácia je kongenitálna anomália otáčania midgut (embryologically, črevá prechádza komplexné otáčania mimo brušnú dutinu).
 
EN: Associated conditions Causes Presentation Diagnosis Treatment 
 
Defekografie 
Defekografie (tiež známy ako proctography, vyprázdňovanie / defekáciu proctography, evakuáciu / evakuačné proctography alebo dynamického rektálne vyšetrenie) je druh lekárske rádiologické zobrazovanie, v ktorom mechanici pacienta defekácie sú zobrazené v reálnom čase pomocou fluoroskop. Anatómie a funkcie anorekta a panvového dna môže byť dynamicky študovaná v rôznych štádiách pri defekácii.
 
EN: History Indications Technique Diagnostic yield and interpretation Cinedefecography and MRI defecography 
 
Divertikulóza
Divertikulóza, tiež známa ako “divertikulární choroba”, podmienka je mať divertikula v hrubom čreve, ktoré sú outpocketings z sliznice hrubého čreva a submukóze prostredníctvom slabých stránok svalových vrstiev v stene hrubého čreva. Sú častejšie v sigmoideu, čo je obyčajné miesto pre zvýšený tlak. Je to nezvyčajné pred vekom 40 rokov, a zvyšuje sa možnosť po dosiahnutí tohto veku.
 
EN: Signs and symptoms  Uncomplicated diverticulosis Complicated colonic diverticulosis Risk factors  Diagnosis Management Complications  Epidemiology  Financial impact
 
 
Divertikulitída
Divertikulitída je častým ochorením zažívacieho ústrojenstva. Vyskytuje sa najmä na hrubom čreve. Divertikulitída je zápal, ktorý sa vyvinie z divertikulózy, čo je tvorba vychlípenín na čreve. Divertikulitída vzniká, keď sa nejaká z takýchto vychlípenín zapáli alebo infikuje. Akútna divertikulitída patrí medzi náhlej príhody brušnej. Diagnostika je možná napr. Ultrazvukom.
 
CZ: onemocněním zažívacího ústrojí  tlustém střevě zánět střevě infikuje náhlé příhody břišní
EN: Causes  Diet Pathophysiology Diagnosis Differential diagnosis Treatment Antibiotics Surgery Complications Epidemiology 
 
Dolichocolon
V lekárstve, dolichocolon je abnormálne dlhá hrubé črevo. To by sa nemalo zamieňať s neobvykle širokým hrubého čreva, ktorá sa nazýva megakolón.
 
EN: Gastroenterology Congenital disorders of digestive system
 
Dvojitý kontrastný iriografie
Dvojitý kontrastný iriografie je postup, v ktorom X-lúče hrubého čreva a konečníka, prijímali po tekutina, ktorá obsahuje bárium sa vloží do konečníka. Bárium je striebristo biela metalíza zlúčenina, ktorá načrtáva hrubého čreva a konečníka na X-ray a pomáha ukázať abnormality. Vzduch je do konečníka a hrubého čreva k ďalšej podpore röntgen.
 
EN: Projectional radiography Digestive system imaging Oncology stubs Contrast agent Barium enema
 
 
Endoanal ultrazvuk
Endoanal ultrazvuk je druh lekárske vyšetrovanie, ktoré obrazy štruktúr análneho kanála. Používa sa pri vyšetrovaní niektorých anorektálnych príznakov, napr fekálnej inkontinencie alebo upchaté defekácii.
 
EN: Medical diagnostic stubs Colorectal surgery Digestive system imaging Gastroenterology  anal canal fecal incontinence or obstructed defecation
 
Esovitej kľučky
Esovitej kľučky ( panvová hrubého čreva ) je časť hrubého čreva, ktorý je najbližšie ku konečníku a konečníka . To tvorí slučku, ktorá v priemere asi 40 cm na dĺžku, a normálne leží vo vnútri panvy , ale z dôvodu jej voľného pohybu ich môže byť premiestnený do brušnej dutiny.
 
EN:  Structure Coverings Innervation Relations Clinical significance Additional images
  
Externý análny zvierač
Externý análny zvierač (alebo zvierač ritného externus) je plochá rovina svalových vlákien, eliptický tvar a úzko spätý integument obklopujúce rozpätie konečníka. Meria asi 8 do 10 cm na dĺžku, z jeho prednej do jeho zadnej končatiny, a je asi 2,5 cm naproti konečníka, kedy dôjde k defekácii sa zvierač zasúva.
 
EN: Anatomy Actions Pathology integument anus anococcygeal raphe coccyx  central tendinous point of the perineum Transversus perinæi superficialis Levator ani Bulbocavernosus
 
 
Faecalibacterium
Faecalibacterium je rod baktérií. Jeho jediný známy druh, Faecalibacterium prausnitzii , je dôležitým komenzální baktérie ľudských črevnej flóry.
 
EN: Crohnovou chorobou obezity črevnej flóry komenzální baktérie Clostridiales Clostridia pahýle
 
Familiárna adenomatózna polypóza
Familiárna adenomatózna polypóza alebo FAP je autozomálne dominantne dedičné ochorenie hrubého čreva s výskytom početných (tisícky) polypov a adenómov, ktoré neskôr malignizujú. Gén, zodpovedný za chorobu, je tzv. APC na 5. chromozóme.
 
SK: Genetické choroby dedičné malignizujú polypov adenómov hrubého čreva chromozóme
CZ: Dedičné choroby Nádorové choroby D12 Nezhubný nádor hrubého čreva, konečníka, anusu a análneho kanála  dedičné ochorenie hrubého čreva s výskytom početných (tisícky) polypov a adenómov, ktoré neskôr malignizujú. Gén, zodpovedný za chorobu, je tzv. APC na 5. chromozóme
EN: Signs and symptoms Genetics and biological background APC gene mutation variants
MUTYH gene mutation variants Research Animal models Epidemiology Comparison of FAP variants Clinical management Family history Diagnosis Monitoring Treatment Prognosis
 
 
Fekálna inkontinencia
Fekálna inkontinencia je neschopnosť kontrolovať vylučovanie výkalov (defekáciu). Pre postihnutých je obvyklé mimovoľné vylučovanie a premokanie. Dôsledky tejto neželanej exkrécie sú často spoločensky nepríjemné, preto postihnutí môžu trpieť pocitmi hanby a pokorenia. Niektorí nehľadajú medickú pomoc a snažia sa problém riešiť sami. To môže viesť k sociálnej izolácii a agorafóbii.
 
SK:  Výskyt v populácii  Sociálny dyskomfort Príčiny Zápcha Poškodenie svalov
CZ: Příčiny  Svalové poškození  Nervové poškození  Snížení skladovací kapacity konečníku Průjem  Dysfunkce pánevního dna  Diagnostika  Léčba Dietní změny  Léky  Střevní trénink Chirurgická operace  Řešení análních potíží Emocionální aspekty Každodenní praktické rady Fekální inkontinence u dětí  Příčiny zácpy u dětí 
EN: Signs and symptoms  Causes  Congenital  Anal canal  Pelvic floor  Rectum  Central nervous system  Diarrhea  Overflow incontinence Pathophysiology  Diagnostic approach Definition  Types  Clinical measurement  Differential diagnosis  Management  Diet Medication Other measures  Surgery Epidemiology
 
 
Fekálna skúška tuku
V lekárstve, fekálne skúška tuk je diagnostický test pre tukové malabsorbcia podmienky, ktoré vedú k nadmernemu tuku v stolici (steatorrhea).
 
EN: Background  Microscopy Quantitative fecal fat test
 
Fekálny Test pH
Fekálny Test pH (alebo stolice skúška pH) je taký, kde vzorka stolice je testovaný na kyslosť, aby sa diagnostikovať zdravotný stav. Ľudské stolica je zvyčajne alkalický. Kyslý stolička môže indikovať tráviace ťažkosti, ako je neznášanlivosťou laktózy, alebo nákazy, ako je E. coli alebo rotavírusu.
 
EN: Stool test feces acidity alkaline lactose intolerance E. coli rotavirus
 
Fekálny test
Skúšobné stolice guajaku alebo guajaku fekálne testu okultného krvácania (gFOBT) je jedným z niekoľkých spôsobov, ktoré detekujú prítomnosť fekálne okultné krvi (FOB), ktorá je krv v stolici, ktoré nemôžu byť vidieť. American College of Gastroenterology odporučil opúšťaní testovanie gFOBT ako kolorektálny skríningu rakoviny nástroj, v prospech fekálne imunochemické skúšky (FIT).
 
EN: Diagnostic gastroenterology Stool tests Feces Methodology Analytical interpretation Clinical application
 
 
Fekálne okultné krvácanie
Fekálne okultné krvácanie ( FOB ) sa vzťahuje na krv vo stolici , ktorá nie je viditeľne zrejmá (na rozdiel od iných typov krvi v stolici , ako Melena alebo hematochézia ). A fekálne okultný krvný test (FOBT) kontroluje skrytú (okultné), krv v stolici (stolice). Novšie testy hľadajú globín , DNA , alebo iné krvné faktory, vrátane transferínu , zatiaľ čo konvenčné guajakového testy stolice hľadajú miesto.
 
EN: Medical uses Source of bleeding Stool color Colorectal cancer screening Iron deficiency anemia Gastrointestinal disease and medications Testing secretions for occult blood Regulatory impact Marathon runners Nomenclature Methodology Test performance Reference standards
Gastrointestinal blood loss Clinical sensitivity and specificity 
 
Fetálny hemoglobín 
Fetal hemoglobín, alebo fetálny hemoglobín, (aj hemoglobín F, HbF, alebo α2γ2) je hlavný transport kyslíka proteín v ľudskom plodu počas posledných siedmich mesiacov vývoja v maternici, a pretrváva u novorodencov, až asi 6 mesiacov. Funkčne sa líši fetálny hemoglobín najviac od dospelého hemoglobín v tom, že je schopný sa viazať kyslík s väčšou afinitou než dospelých forme, čo vyvíjajúci sa plod lepší prístup ku kyslíku z krvného obehu matky.
 
EN: Overview  Distribution Structure and genetics Clinical significance Treatment of sickle-cell disease Hemoglobins
 
 
Fekálne upchanie
Fekálne upchanie je tuhé, nepohyblivé množstvo výkalov, ktoré môže vzniknúť v rekte (konečníku) ako výsledok chronickej konstipácie (zápchy). Symptómy obsahujú chronickú konstipáciu. Môže existovať fekálna inkontinencia a paradoxná diarea (hnačka), keď kvapalné výkaly prechádzajú okolo obštrukcie (prekážky). Komplikácie môžu obsahovať nekrózu a vredy rektálneho tkaniva.
 
Fekálne zaklinenie
Fekálne zaklinenie je pevný, nepohyblivý časť ľudské výkaly, ktoré môžu rozvíjať v konečníku v dôsledku chronickej zápchy. Príbuzný termín je fekálne zaťaženie, ktoré sa vzťahuje k veľkému objemu stolice v konečníku akéhokoľvek konzistencie.
 
EN: Signs and symptoms  Causes Prevention Treatment References Gastroenterology Feces Further reading
 
Fruktona malosorpcie
Fruktóza malabsorpciou nesmie zamieňať s dedičnou intoleranciou fruktózy, potenciálne fatálne stav, v ktorom sa pečeňové enzýmy, ktoré rozkladajú až fruktózu sú nedostatočné.
 
EN:  Membrane transport protein disordersInborn errors of carbohydrate metabolism Pathophysiology Symptoms Diagnosis Treatment Xylose isomerase Diet Foods with high fructose content Dietary guidelines for the management of fructose malabsorption Unfavorable foods (i.e. more fructose than glucose) Favorable foods (i.e. fructose equal to or less than glucose) Food-labeling New research
 
 
Gastroenteritida
Základom liečby je adekvátna hydratácia. Pri miernych až ťažkých prípadov ochorení toho možno zvyčajne dosiahnuť prostredníctvom podávania orálneho rehydratačného roztoku. V závažnejších prípadoch môže byť potrebná aplikácia intravenózny roztok.
 
CZ: Nemoci trávicí soustavy Gastroenterologie Patologická fyziologie Záněty Pojmenování Symptomy a příznaky Příčina Virový původ Bakteriální původ Parazitický původ Přenos Neinfekční příčiny Patofyziologie Diagnóza Dehydratace Diferenciální diagnostika Prevence Životní styl Vakcinace Léčba Rehydratace Dieta Antiemetika Antibiotika Přípravky proti průjmu Epidemiologie
EN: Pediatrics Foodborne illnesses Infectious diseases Abdominal pain Conditions diagnosed by stool test Noninfective enteritis and colitis Diarrhea Signs and symptoms Cause Viral Bacterial Parasitic Transmission Non-infectious Pathophysiology Diagnosis Dehydration Differential diagnosis Prevention Lifestyle Vaccination Management Rehydration Dietary Antiemetics Antibiotics Antimotility agents Epidemiology
 
Gastrín
Gastrínu sú skupina peptidických hormónov vznikajúcich v G-bunkách v sliznici žalúdka a dvanástnika. Stimulujú najmä tvorbu niektorých zložiek žalúdočných štiav. Gastrínu ako skupina hormónov sú pomerne evolučne prastaré a vyskytujú sa u väčšiny stavovcov vrátane paryby; to koreluje s poznatkom, že tieto stavovce sú už schopní vytvárať kyslú žalúdočnú šťavu (s obsahom HCl)
 
CZ: Peptidické hormony Polypeptidy peptidických hormonů sliznici žaludku dvanáctníku žaludečních šťáv evolučně obratlovců paryb HCl
EN: Physiology Genetics Synthesis Release Function Factors influencing secretion Gastric lumen Paracrine Nervous Circulation Role in disease
 
 
Gastrointestinálne perforácie
Gastrointestinálne perforácie je kompletný prienik akejkoľvek časti steny gastrointestinálneho traktu, ktoré lemuje žalúdka, tenké črevo alebo hrubé črevo, čo vedie k obsahu čriev vstupujúce do dutiny brušnej. Perforácia výsledkov čriev v potenciáli pre bakteriálnej kontaminácii z brušnej dutiny (stav známy ako zápal pobrušnice).
 
EN: Medical emergencies Diseases of intestines Injuries of abdomen, lower back, lumbar spine and pelvis Signs and symptoms Causes  Diagnosis of the gastrointestinal tract stomach, small intestine large bowel abdominal cavity bacterial contamination abdominal cavity peritonitis stomach gastric acid surgical emergency
 
Gelatináza
V biológii a chémii, želatináza je proteolytický enzým, ktorý umožňuje živý organizmus, aby hydrolyzovať želatíny do podskupín zlúčenín (polypeptidy, peptidy a aminokyseliny), ktoré môžu prechádzajú cez bunkovú membránu a môžu byť použité v organizme. Nie je to pepsín.
Formy gelatináz sú vyjadrené v rade baktérií, vrátane Pseudomonas aeruginosa a Serratia marcescens. U ľudí, želatinázy sú matrixom metaloproteinázy MMP2 a MMP9. Gelatináza je vylučovaný zo žalúdka.
 
EN: Enzyme stubs biology chemistry proteolytic enzyme organism hydrolyse gelatin polypeptides, peptides amino acids cell membrane pepsin Pseudomonas aeruginosa Serratia marcescens  matrix metalloproteinases MMP2 MMP9  stomach
 
 
Giardióza
Giardióza je parazitárne hnačkové ochorenie črevného traktu zvierat a človeka spôsobené bičíkovcom Giardia intestinalis. Ochorenie sa prejavuje hlienovitým, nekrvavým hnačkou s veľkým obsahom tukov – steatorea. Klinické príznaky sú výraznejšie u mladých jedincov, u dospelých väčšinou latentný priebeh. Postihnutý jedinec chudne, trpí nechutenstvom.
 
CZ: Lékařská parazitologie Parazitární onemocnění Nemoci zvířat  parazitární střevního traktu bičíkovcem Giardia intestinalis zoonózu oportunní infekce cyst
EN: Signs and symptoms  Cause Risk factors Transmission Pathophysiology Diagnosis Prevention Treatment Epidemiology Research
 
Haustrum
Haustra (singulární haustrum) z hrubého čreva sú malé vačky spôsobené sacculation, ktoré dávajú do hrubého čreva jeho delený vzhľad. Teniae coli spustiť po celej dĺžke hrubého čreva. Vzhľadom k tomu, Taenia coli sú kratšie ako čreva, hrubého čreva stane sacculated medzi teniae coli, tvoriť haustra. 
 
EN: anatomy colon sacculation, teniae coli peristalsis circular folds small intestine, abdominal x-ray ulcerative colitis
 
 
Hemoroidy
Hemoroidy (gr. haimorrhoides flebes = krvácajúce žily) alebo zlatá žila je rozšírenie a zápal žíl v análnom kanáli (posledné 2-3 cm konečníku). Hemoroidy sa delia na vnútorné a vonkajšie. 
 
SK: Delenie hemoroidov  Vnútorné hemoroidy  Vonkajšie hemoroidy  Štádiá hemoroidov  Príčiny vzniku hemoroidov  Symptómy  Liečba
CZ: Historie  Příznaky a symptomy  Vnější hemoroidy  Vnitřní hemoroidy  Příčiny  Popis onemocnění  Diagnóza  Vnitřní hemoroidy  Vnější hemoroidy  Diferenciální diagnostika
Prevence  Léčba  Konzervativní způsoby léčby  Drobné zákroky Chirurgický zákrok
EN: Signs and symptoms  External  Internal Causes  Pathophysiology  Diagnosis  Internal
External  Differential  Prevention  Management  Conservative  Procedures  Surgery Epidemiology  History
 
Hlien
Hlien (mukus, tiež sliz) je hustá telová tekutina vylučovaná sliznicami (tzv. Mukóznej membránou). Jeho funkciou je zvlhčovať a chrániť určité partie tela, ako je tráviaca, dýchacia a rozmnožovacia sústava.
 
EN: Respiratory system  Diseases involving mucus Cystic fibrosis Mucus as a medical symptom Cold weather and nasal mucus Digestive system Reproductive system
 
 
Hnačka
Je riedka až vodnatá stolica častejšia ako 3 až 5-krát denne. Je prejavom ochorení tráviaceho systému, ale môže byť aj sprievodným znakom iných, menej vážnych ochorení. Bežná hnačka by mala prejsť po jednom alebo dvoch dňoch.
 
SK: Patofyziológia Hnačky Príznaky Znepokojujúce príznaky, pri ktorých treba navštíviť lekára Príčiny vzniku Diagnostika Liečba Domáca liečba Odborná liečba
CZ: Symptomy Hygiena Fyziologie pohybu tráveniny Rozdělení Rozdělení dle základního patofyziologického mechanismu Rozdělení podle doby průběhu Terapie
EN: Diarrhea Intestinal infectious diseases Waterborne diseases Diseases of intestines Conditions diagnosed by stool test Symptoms and signs: Digestive system and abdomen Feces  Definition Secretory Osmotic Exudative Inflammatory Dysentery Health effects3 Differential diagnosis Infections Malabsorption Inflammatory bowel disease Irritable bowel syndrome Other causes  Causes Sanitation Water Nutrition Pathophysiology Evolution Diagnostic approach Prevention Sanitation Vaccination Nutrition Others Management Fluids Eating Medications Alternative therapies Epidemiology
 
 
Hrubé črevo  
Hrubé črevo je trubicovitý orgán, je pokračovaním tenkého čreva. Jeho dĺžka je približne jeden a pol metra. V horných častiach je jeho hrúbka až 8 cm, smerom ku konečníku sa zužuje. Keďže sliznica hrubého čreva nemá klky, neprodukuje žiadne tráviace šťavy. Dochádza hlavne k vstrebávaniu vody, niektorých vitamínov, solí a liekov.
 
SK: Tráviaca sústava tenkého čreva slepé črevo konečník
CZ: Tlusté střevo u člověka Části tlustého střeva Stavba stěny tlustého střeva
EN: Digestive system Organs Structure Sections Cecum and vermiform appendix Ascending colon Transverse colon Descending colon Sigmoid colon Rectum Appearance Blood supply Lymphatic drainage Variation Function Standing gradient osmosis Gut flora Clinical significance Disease Colonoscopy 
 
Hirschsprungova choroba 
Hirschsprungova choroba je porucha brucha, ktoré nastane, keď sa časť alebo celý hrubého čreva alebo skorších častiach gastrointestinálneho traktu nemajú gangliových buniek, a preto nemôže fungovať. Počas normálny vývoj plodu, bunky z neurálnej lišty migrovať do hrubého čreva , pre vytvorenie siete nervov zvaných Auerbachs plexu a Meissner plexe.
 
EN: Signs and symptoms  Pathophysiology  Genetic basis  RET proto-oncogene  Other genes Diagnosis  Treatment Colostomy Swenson, Soave, Duhamel, and Boley procedures Associated syndromes Epidemiology History
 
 
Choroby hrubého čreva
Kategórie :choroby hrubého čreva.
 
SK: Akútna apendicitída Crohnova choroba Choroby červovitého prívesku nádory hnačka familiárna adenomatózna polypóza Angiodysplasia Zápal slepého čreva Chronická funkčné bolesti brucha Kolitída Kolorektálny karcinóm Kolorektálny polyp Zápcha Hnačka Divertikulitída Divertikulóza Hirschsprungovu choroba  Intususcepcie Syndróm dráždivého čreva Pseudomembranózna kolitída Ulcerózna kolitída a toxický megakolón
 
Chronické funkčné bolesti brucha
Chronická funkčné bolesti brucha (CFAP) alebo syndróm funkčnej abdominálnej bolesti (FAPS) je pokračujúci prítomnosť bolesti brucha, u ktorých nie je známe, je lekársky vysvetlenie. To je veľmi podobný, ale menej časté ako, syndróm dráždivého čreva (IBS), a mnoho rovnakých procedúr pre IBS môžu mať tiež úžitok tým, ktorí sa CFAP.
 
EN: abdominal pain irritable bowel syndrome constipation or diarrhea
 
Ileus 
Ileus je narušeniu normálneho propulzivní schopnosti gastrointestinálneho traktu. Hoci ileus pôvodne sa odkazoval na akýkoľvek nedostatok zažívacieho pohonu, vrátane akéhokoľvek črevnej obštrukcie, up-to-date lekárske využitie obmedzuje jeho význam týmto narušenie spôsobené zlyhaním peristaltiky, skôr ako mechanická obštrukcie.
 
EN: Types Bowel obstruction Intestinal atony or paralysis Symptoms Risk factors Treatment in humans Treatment and complications in horses
 
 
Intersphincteric drážka
Hilton biela čiara je hranica v análneho kanála. Pod ním, lymfodrenáž je povrchné tanínových uzlín. Hilton biela čiara je mierne pod pektín líniou, medzník pre intermuscular hranice medzi vnútornými a vonkajšími análnymi zvieračmi svalov. Táto čiara predstavuje prechodový bod z non-zrohovatenej rozvrstvené dlaždicového epitelu análneho kanála, aby zrohovatenej rozvrstvený dlaždicového epitelu konečníka a perianálnu kožu.
 
EN: anal canal superficial inguinal nodes pectinate line stratified squamous epithelium stratified squamous epithelium 
 
Intususcepcie
Intususcepcie je zdravotný stav, v ktorom je časť čreva invaginates (skladá do) do inej časti čreva, podobným spôsobu, akým sa časti skladacieho ďalekohľadu skĺznuť do seba navzájom. To sa môže často viesť k obštrukcii. Časť, ktorá prolapsy do druhej sa nazýva intussusceptum, a časť, ktorá ho prijíma sa nazýva intussuscipiens.
 
EN: Signs and symptoms Aetiological factors Classification  Diagnosis Differential diagnosis Treatment  Prognosis Pathophysiology Causes and risk factors Epidemiology
 
Infarkt čreva
Črevný myokard výsledky z obmedzeného prekrvenie čreva, najčastejšie v dôsledku črevneho upchatia alebo uzáver jedného z mezenterických tepien. Črevná obštrukcia je najčastejšie spôsobená črevnými zrastami , ktoré často tvoria po brušných operáciách, alebo chronických infekcií, ako je divertikulitída, hepatitída, a zápalové ochorenia čriev.
 
EN: Gross pathology Abdomen GI tract disorders Pathology stubs mesenteric arteries  diverticulitis, hepatitis, inflammatory bowel disease malabsorption Adhesions Ischemic colitis Volvulus
 
 
Ischemická kolitída
Ischemická kolitída (tiež známy ako ischemická kolitída) je zdravotný stav, v ktorom zápal a poškodenie hrubého čreva výsledku z nedostatočného krvného zásobenia. Hoci neobvyklý v všeobecnej populácii, ischemická kolitída sa vyskytuje s väčšou frekvenciou u starších osôb, a je najčastejšou formou črevnej ischémie. 
 
EN: Signs and symptoms Causes Non-occlusive ischemia Occlusive ischemia Pathophysiology Colonic blood supply Development of ischemia Pathologic findings Diagnosis Diagnostic tests Treatment Epidemiology Prognosis Long-term complications
 
Kolektómia
Kolektómia pozostáva z chirurgickej resekcii akéhokoľvek rozsahu hrubého čreva. To je tiež príležitostné termín používaný na opis demontáže celého hrubého čreva spolu s konečníka, ale vhodný termín je proktokolektómii, kde sa odstráni celá hrubého čreva a konečníka. 
 
EN: Indications Basic principles Types Laparoscopic surgery History
 
Konečník
Konečník je zakončený ritným otvorom. Delí sa na vlastný konečník (v hornej časti) a ritný kanál (análny kanál; v spodnej časti). Zadržuje a zahusťuje sa tu stolica, konečník sa podieľa na defekácii.
 
SK: ritným otvorom ritný kanál stolica defekácii
CZ: Trávici soustava hemoroidy rakovina konečníku trávicí trubice řitním otvorem tračník  sliznice klystýru čípků,
EN: structure  Function Clinical significance Examination Route of administration Constipation Other disease  Society and culture Sexual stimulation History Etymology
 
 
Kolitída
Kolitída alebo zápal hrubého čreva je zápalové, väčšinou infekčné postihnutie steny hrubého čreva. Príčinou môžu byť toxíny, baktérie, vírusy, prvoky i parazity, no i autoimúnne postihnutie. Základným prejavom je hnačka, často spojená so zvýšenou teplotou a dehydratáciou. Väčšinou je spojená i s postihnutím tenkého čreva, vtedy sa označuje ako enterokolitída.
 
SK: hrubého čreva toxíny, baktérie, vírusy, prvoky i parazity hnačka dehydratáciou
EN: Signs and symptoms  Treatment Diagnosis Types Autoimmune Idiopathic Iatrogenic Vascular disease  Infectious Unclassifiable colitide
 
Kolorektálny karcinóm
Kolorektálny karcinóm – rakovina hrubého čreva predstavuje jedno z najčastejších nádorových ochorení. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí nad 50 rokov. 
 
CZ: Vznik a rizikové faktory  Životní styl Vliv dědičnosti Vliv prostředí Familiární adenomatózní polypóza (FAP) Gardnerův syndrom Turcotův syndrom Lynchův syndrom Klinické projevy Screening Diagnostika Terapie Chirurgická terapie Radioterapie Chemoterapie Prognóza
EN: Signs and symptoms Cause  Inflammatory bowel disease  Genetics Pathogenesis Field defects  Epigenetics Diagnosis Macroscopy  Microscopy Immunochemistry  Staging Tumor budding Prevention Lifestyle Medication Screening Management Surgery Chemotherapy Radiation therapy Palliative care Follow-up Exercise Prognosis Epidemiology United States History
 
 
Kolostómia
Kolostómia je chirurgický postup, v ktorom je otvor (stómie) vytvorený ťahaním zdravú koniec hrubého čreva alebo hrubého čreva rezom v prednej brušnej stene a šitím na miesto. Tento otvor v spojení s priloženým stómie spotrebiče, poskytuje alternatívnu kanál pre výkaly opustiť telo. To môže byť vratný alebo nevratný v závislosti od okolností.
http://en.wikipedia.org/wiki/Colostomy

EN: Digestive system surgery dications Options  Colostomy with irrigation  Alternatives 

Kolonoskopia
Koloskopie čiže kolonoskopia je metóda vyšetrenie hrubého čreva, prípadne tenkého čreva, endoskopom (optický prístroj na vyšetrovanie telových dutín a dutých orgánov). Vykonáva sa pri podozrení na hemoroidy, zápalové a nádorové ochorenie hrubého čreva. Lekár môže takto nielen diagnostikovať akékoľvek známky zápalu, polypy, alebo nádory, ale aj odoberať vzorky tkanív pre histologické vyšetrenie alebo vykonávať menšie liečebné zákroky.
 
CZ: tlustého střeva  tenkého střeva endoskopem hemoroidy onemocnění tlustého střeva zánět polypy nádory histologické
EN: Medical Uses Procedure Indications Preparation investigation Pain Management Ultrasound Results Risks Discussion on the use of colonoscopy for colon rectal cancer screening History Etymology
 
 
Klky
Klky sú voľným okom viditeľné záhyby na vnútorných stenách tenkého čreva. Obvykle z povrchu sliznice vyčnievajú do výšky asi 0,5-1,5 mm, na povrchu majú črevné absorpčná epitel (s enterocyty a vmezeřenými pohárkovými bunkami) a vnútri slizničnej väzivo (lamina propria). Majú lístkovitý (v dvanástniku) až prstovitý (v ileu) tvar. Medzi klky sa nachádza rôzne tubulárnej črevné žľazy schované v Lieberkühnových kryptách.
 
CZ: Trávicí soustava Mikroklk tenkého střeva.enterocyty pohárkovými buňkami dvanáctníku žlázy
tepénky, kapilární síť žíly uanastomózy trávení mízní systém
EN: Digestive system microvilli enterocytes epithelium brush border
 
Klystír
Klystír je procedúra, počas ktorej sa do konečníka a hrubého čreva cez ritný otvor vstrekuje tekutina. Tá spôsobuje rozšírenie čriev, zrýchlenie peristaltiky a okamžité nutkanie na stolicu. Klystír sa vykonáva z medicínskych dôvodov (liečba zápchy, prečistenie hrubého čreva), ako súčasť alternatívnych terapií a pod.
 
SK: konečníka hrubého čreva ritný otvor peristaltiky
CZ: tlustého střeva peristaltiku konečníku
EN: Medical usage  Bowel emptying Contrast (X-Ray) Medication administration Adverse effects Home usage  Alternative medicine Colon cleansing Coffee enemas History Society and culture Recreational usage  Punitive usage
 
 
Krv v stolici
V medicíne, keď sa odkazuje na ľudské výkaly, krv v stolici vyzerá líšiť v závislosti na, ako skoro vstúpi do čreva a na, koľko je. To je dôvod, prečo jasne červená krv v stolici má inú klinický význam ako hnedej alebo čiernej krvi v stolici. Tak termín môže odkazovať buď Melena, s viac černasté vzhľad, pochádzajúce z hornej časti gastrointestinálneho krvácania, alebo hematochézia, s viac červenou farbou, pochádzajúce z dolnej časti gastrointestinálneho krvácania. U dojčiat, Apt test môže byť použitý na odlíšenie fetálneho hemoglobínu.
 
EN: Feces Blood human feces medicine melena upper gastrointestinal bleeding, hematochezia, lower gastrointestinal bleeding hematochezia lower gastrointestinal bleeding  fecal occult blood Apt test fetal hemoglobin
 
Krvácanie z konečníka
Nižšia gastrointestinálne krvácanie, obyčajne skrátil LGIB, sa týka akejkoľvek formy krvácania do dolnej časti gastrointestinálneho traktu. LGIB je bežné ochorenie vidieť na pohotovostných oddeleniach. To predstavuje menej často ako hornej časti gastrointestinálneho krvácania (UGIB). https://en.wikipedia.org/wiki/Lower_gastroin…
 
EN: Symptoms and Signs  History Physical findings Vital signs  Abdominal examination Rectal examination Laboratory Findings Presentation Causes Diagnosis  Anoscopy Flexible sigmoidoscopy Colonoscopy
 
 
Kryochirurgia
Kryochirurgie je spôsob vykonávania chirurgických zákrokov aplikácií veľmi nízkych teplôt za účelom deštrukcie tkaniva. Názov pochádza z gréckeho slova kryos (“chlad”). Operačným prístrojom je kryokauter.
 
CZ: Použití Metoda Kryokautery Expanzní Dusíkové Kryochirurgický zákrok Problémy kryokauter
EN: Uses  Method Liquid nitrogen Carbon dioxide Argon Dimethyl ether – propane Products Cryosurgical Systems Results
 
Lepok
Lepok alebo glutén je zmes proteínov gliadínu a glutenínu. Spolu so škrobom sa nachádzajú v endospermsemien niektorých obilnín ako sú pšenica, jačmeň, špalda či raž. Ovos sám o sebe lepok neobsahuje, no môže byť kontaminovaný, ak je pestovaný v blízkosti obilnín, obsahujúcich lepok.
 
SK: proteínov  gliadínu glutenínu škrobom endospermsemien pšenica, jačmeň, raž
CZ: bílkovin škrobem endospermu obilnin pšenice, žita a ječmene. celiakie alergenů bezlepkovou dietu.Transportní a zásobní bílkoviny
EN: Extraction Uses Bread products Added gluten Imitation meats Other consumer products Animal feed Adverse reactionsLabelling  International standards Brazil Canada United Kingdom United States
 
 
Lieky pri zápche
Lieky pri zápche ( laxatíva a preháňadlá ).
 
EN: Laxatives Drug templates by ATC
 
Lieky pri hnačke a infekciách
Šablóna: antidiuretiká, črevné protizápalové a protiinfekčné činidlá.
 
EN: Laxatives Drug templates by ATC
 
Lynch syndróm
Lynch syndróm ( HNPCC alebo dedičná nepolypózní kolorektálny rakovina ) je autozomálne dominantná genetické ochorenie, ktorý má vysoké riziko rakoviny hrubého čreva, ako aj iné typy rakoviny, vrátane rakoviny endometria (druhou najčastejšou), vaječníkov , žalúdka , tenkého čreva hepatobiliárny traktu , horné močové cesty , mozog , a kože . Zvýšené riziko u týchto typov rakoviny je spôsobené zdedených mutácií, ktoré poškodzujú DNA nesúlad opravy. Jedná sa o typsyndrómu rakoviny. 
 
EN: Terminology Classification Signs and symptoms Tumoral predisposition Risk of colon cancer Genetics Screening Amsterdam criteria Diagnosis Treatment Prevention
 
 
Malabsorpcie žlče
Malabsorpcie žlčových kyselín, známy tiež ako Biele kyseliny hnačka, je príčinou chronickej hnačky. To tiež bolo nazvané Biele vyvolaných kyselinou hnačka, Cholerheic alebo choleretic enteropatie a žlčových solí malabsorpciou.
 
EN: Diseases of intestines Diarrhea GI tract disorders Contents  Classification Mechanisms of disease Enterohepatic circulation of bile salts Intestinal absorption of bile acids Overproduction of bile acids Diagnosis Prevalence
 
Midgut
Midgut je časť embryá, z ktorých väčšina čriev vyvíjať. Potom, čo sa ohýba okolo nadradené mezenteriálne tepny, to je nazývané “midgut slučky”. To zahŕňa časť tráviacej trubice od konca foregut pri začatí žlčových ciest k hindgut, asi dve tretiny cesty cez priečneho tračníka.
 
EN: Embryology of digestive system Development Structures in the adult midgut Vascular, lymphatics and innervation Clinical relevance
 
 
Meléna
Meléna je čierna, obvykle redšia dechtovitá stolica. Má vzhľad a konzistenciu krému na topánky. Je prejavom krvácania do hornej časti tráviacej trubice (žalúdok, tenké črevo) a jej sfarbenie a konzistencia je podmienená natrávenou krvou. O konečnom vzhľade rozhoduje veľkosť krvácania a rýchlosť pasáže obsahu čreva.
 
SK: Interné lekárstvo žalúdok, tenké črevo krvou krvácania
EN: Causes   Diagnosis  Melena vs. hematochezia 
 
Meckelov divertikul 
Meckelov divertikul alebo Meckelova vydutina (bedrovníka) je slepý vak asi 5 – 10 cm dlhý, ktorý vychádza z antimezenteriálnej strany ilea (60 – 100 cm od ileocekálnej chlopne) s pomerne širokým ústím. Často obsahuje ektopické tkanivo žalúdka (cca 80%) alebo pankreasu (okolo 50 %), čím môže navodiť klinické ťažkosti (2% pacientov). Ektopické tkanivo môže byť aj duodenálne, kolonické alebo aj zo sliznice žlčovodu.
 
SK: Etiológia  Klinický obraz Diagnóza liečba Prognóza
EN: Presentation Symptoms Diagnosis Treatment Epidemiology Developmental background Complications Pathophysiology of complications Hemorrhage Diverticulitis Intestinal obstruction Umbilical anomalies Neoplasm Other complications
 
 
Nadúvanie
Vetry je označenie pre zmes plynov, spravidla nepríjemne zapáchajúce, produkovanú v tráviacom trakte (tento jav sa nazýva plynatosť či nadúvanie odb. Meteorismus) a vypudzovanie konečníkom v rámci procesu zvaného flatulencia čiže prdenie. Ak táto záverečná fáza, chýba takzvané zarazené vetry (zarazené prdy) môžu pôsobiť značné bolesti.
 
CZ:  plynů trávicím traktu plynatost či nadýmání odb. meteorismus konečníkem bolesti řitního otvoru
EN:  Terminology  Physiology Production, composition, and smell Normal flatus volume and intestinal gas dynamics Pathology Symptoms related to intestinal gas Etiology Management Pain, bloating and abdominal distension  Volume Odour Incontinence Societal and cultural aspects Environmental impact Flatulating at will 
 
Nižšia gastrointestinálna séria
Nižšia gastrointestinálne série, tiež volal klystír bárium, je liečebný postup použitý na preverenie a diagnostikovať problémy s ľudskou hrubého čreva (hrubého čreva).
 
EN: Procedure Preparation Purpose Risks Special considerations
 
 
Ohyb sleziny
Sleziny (alebo vľavo koľkých) priehyb je ostrý ohyb medzi priečnymi a zostupne čreva v ľavom hornom kvadrante ľudí. Ľavá koľkých ohyb je blízko slezine , a teda tzv sleziny ohybový prvok. K dispozícii sú dva koľkých flexures v priečnom tračníka – druhým je pečeňové ohybový prvok, ako je to u pečene, v pravom hornom kvadrante.
 
EN:  Ascending colon Hepatic flexure Transverse colon Splenic flexure Descending colon Sigmoid colon Continuous  taenia coli haustra epiploic appendix Location and structure Function  Clinical relevance  Ulcerative colitis  Crohn’s disease  Colon cancer
 
Operácia slepého čreva
Operácia slepého čreva (niekedy nazývaná appendisectomy alebo apendektomie ) je chirurgické odstránenie z červovitý dodatku. Tento postup sa zvyčajne vykonáva ako núdzové riadenie, ak pacient trpí akútnym zápalom slepého čreva. Avšak, 12-hodinová oneskorenie nemá žiadny vplyv na výsledky, vo veľkej retrospektívnej štúdii.
 
EN: History Procedure Incisions Pregnancy Recovery Epidemiology Cost
 
Pásomnica dlhá
Pásomnica dlhá (Taenia saginata, Taeniarhynchus saginatus) patrí medzi pásomnice radu kruhoviek. Uhor je vo svaloch hovädzieho dobytka, dospelá parazituje u človeka.
 
SK: kruhoviek
CZ: Morfologie Vývojový cyklus Fylogeneze a příbuzné druhy Klinické příznaky a vliv na zdraví hostitele U člověka U skotu Epidemiologie Diagnostika U lidí Cysticerkózy u skotu Léčba Prevence U lidí
EN: Description Life cycle Intermediate host Definitive host Epidemiology Symptoms Diagnosis Treatment Prevention
 
 
Pečatný prsteň bunky
V histológia , pečatný prsteň bunka je bunka s veľkým vakuoly, malígny typ je vidieť prevažne v karcinómov. Pečatný prsteň bunky sú najčastejšie spojené s rakovinou žalúdka , ale môže vzniknúť z ľubovoľného počtu tkanív, vrátane prostaty, močového mechúra, žlčníka, prsníka, hrubého čreva, vaječníkov strómy a semenníkov .
 
EN: Types  Appearance Diagnostic significance Classification of carcinomas Histopathology  stomach cancer  prostate, bladder, gallbladder,breast, colon, ovarian stroma testis
 
Pečeňový ohyb
Pečeňové (alebo vpravo kolika), priehyb je ostrý ohyb medzi vzostupne a priečneho tračníka . Správna koľkých priehyb prilieha k pečeň , a je preto tiež známy ako pečeňové ohybu . To znamená, že ľavá koľkých ohybový prvok je tiež známy ako ohybu splenic (pretože sa nachádza v blízkosti sleziny ). Pečeňové ohyb leží v pravom hornom kvadrante časti brucha u ľudí.
 
EN:  Ascending colon Hepatic flexure Transverse colon Splenic flexure Descending colon Sigmoid colon Continuous  taenia coli haustra epiploic appendix Location and structure Function  Clinical relevance  Ulcerative colitis  Crohn’s disease  Colon cancer 
 
Pektinátu linka 
Pektinátu linka ( zubatá čiara ), je čiara, ktorá oddeľuje horné dve tretiny a dolné tretine análneho kanála . Vývojovo, táto čiara znázorňuje zadnú tráviaci trakt – proctodeum križovatke.
 
EN: Lymph Epithelium Artery Vein Hemorrhoids Digestive system Digestive system stubs
 
 
Peristaltika
Peristaltika je pozdĺžny vlnovitý pohyb stien dutých orgánov, ktorý slúži na posúvanie ich obsahu. Vytvárajú ju hladké svaly a zaisťuje ju autonómna nervová sústava. Peristaltika sa uplatňuje pri tráviacej sústave (pažerák, žalúdok, črevo), močovodoch, vajíčkovodoch a v iných dutých orgánoch.
 
SK: orgánov hladké svaly tráviacej sústave pažerák, žalúdok, črevo močovodoch, vajíčkovodoch
CZ: orgánů hladkými svaly autonomní nervová soustava. trávicí soustavě jícen, žaludek, střevo  močovodech, vejcovodech mechanizmus
EN: Digestive system Human physiology Esophagus Small intestine Large intestine Lymph Sperm Earthworms Machinery
 
Perzistentná kloaka
Perzistentné kloaka je zložitá a anorektálny genitourinárnej malformácie, v ktorom je konečník, pošvy, močových ciest a stretávajú a poistka, vytvárať kloaky, jeden spoločný kanál.
 
EN: Congenital disorders Diagnosis Presentation Treatment
 
Podviazanie
Gumička podviaž (RBL) je ambulantná liečba vnútorných hemoroidov akéhokoľvek stupňa. Existuje niekoľko rôznych zariadení, môže lekár použiť na vykonanie postupu vrátane tradičných kovových zariadení, endoskopické pruhy a systém CRH O’Regan, ktorý na rozdiel od ostatných, je na jedno použitie, bezbolestné a 99% účinnej.
 
EN: Procedure Complications Post-procedure instructions for patients
 
 
Polypektómia
Hrubého polypektómia je odstránenie kolorektálnych polypov, aby sa zabránilo ich otáčanie rakovinové. Gastrointestinálne polypy môžu byť odstránené prostredníctvom endoskopicky kolonoskopia alebo Ezofagogastroduodenoskopie, alebo v prípade, že chirurgicky polyp je príliš veľký, aby sa odstrániť endoskopicky.
 
EN: Larger, sessile polyps  Larger, pedunculated polyps Complications
 
Polypy
Kolorektálny polyp je polyp (mäsitý rast), vyskytujúce sa na sliznici hrubého čreva alebo konečníka. Neošetrené kolorektálnych polypov môže vyvinúť do hrubého čreva a konečníka. https://cs.wikipedia.org/wiki/Polyp_(l%C3%A9…
 
CZ: Nádory trávicí soustavy Nádory urogenitálního traktu Dělení Dělení podle makroskopického hlediska  Dělení podle biologického chování  Význam
EN: Localization  Digestive polyps Classification Colorectal polyp Inherited polyposis syndromes Non-inherited polyposis syndromes Types of colon polyps  Adenomatous polyps Types Risks Screening Endometrial polyp Cervical polyp Nasal polyps Footnotes
 
 
Polypóza
Familiárnej adenomatóznej polypóza, skrátene FAP. Je autozomálne dominantne dedične ochorenia hrubého čreva s výskytom početných polypov a adenómové. Ktorý neskoršie malignizuje. Ochorenia spôsobuje zmutovaný gén APC na piatom chromozóne.
 
SK: Dedičné choroby Nádorové choroby D12 Nezhubný nádor hrubého čreva, konečníka, anusu a análneho kanála
CZ: Genetické choroby Nádory trávicí soustavy Prognóza
EN: Signs and symptoms Genetics and biological background APC gene mutation variants MUTYH gene mutation variants Research Animal models Epidemiology Comparison of FAP variants Clinical management Family history Diagnosis Monitoring Treatment Prognosis Polyposis registries
 
Postup Hartmanna
Proctosigmoidectomy alebo postup Hartmanna je chirurgická resekcia rektosigmoideálního hrubého čreva s uzavretím rektálna pahýľ a tvorbu koncového kolostómia. To bolo používané na liečbu rakoviny hrubého čreva alebo zápal (Proctosigmoiditis, proktitída, diverkulitida, atď). V súčasnej dobe, jeho použitie je obmedzené na núdzové operácie, kedy okamžité anastomóza nie je možné, alebo menej často sa používa u pacientov s paliatívnej kolorektálneho karcinómu
 
EN: General surgery Surgical oncology Surgical removal procedures Digestive system surgery Surgery stubs resection rectosigmoid colon endcolostomy colon cancer or inflammation palliatively
 
 
Pohárková bunka
Pohárikovité bunka je žľazová, jednovrstvový cylindrická epiteliálne bunka, ktorej jedinou funkciou je vylučovanie mucínu, ktorý sa rozpúšťa vo vode a tým vytvára hlien. Bunky využívajú ako apokrinné, tak merokrinní metódy sekrécie. Väčšina cytoplazmy bunky je vyplnená mucinogenními zrnami, s výnimkou spodnej časti. Drsné endoplazmatické retikulum, mitochondrií jadro a ďalšie organely sú sústredené u bazálnej membrány.
 
CZ: Typy buněk Umístění Barvení Etymologie Regulace sekrece epiteliální mucinu, hlen sekrece endoplazmatické retikulum, mitochondrie, jádro mikroklkům antigen
EN: structure Histology Function Role in oral tolerance Clinical significance History Etymology
 
Priečny tračník
Priečneho tračníka je najdlhšia a pohyblivá časť hrubého čreva . To prechádza cez brucho z vzostupného tračníka u pečene alebo pravej koliky ohybu s klesajúcou convexity do zostupného tračníka , kde to zatáča ostro na sebe pod spodnom konci sleziny tvoriaceho sleziny alebo ľavej koliky ohyb
 
EN:  Ascending colon Hepatic flexure Transverse colon Splenic flexure Descending colon Sigmoid colon Continuous  taenia coli haustra epiploic appendix Location and structure Function  Clinical relevance  Ulcerative colitis  Crohn’s disease  Colon cancer
 
Priečne záhyby konečníka
Na priečne záhyby konečníka (alebo Houston ventily ) sú semi-mesačné priečne záhyby rektálna steny, ktoré vyčnievajú do konečníka, nie análny kanál, ako, že leží pod konečníka. Ich použitie sa zdá byť, aby uniesol váhu výkaly, a zabrániť jeho naliehanie smerom ku konečníku, čo by produkujú silné nutkanie vyprázdniť.
 
EN: Rectum Transverse folds Ampulla
 
 
Preháňadlo
Preháňadlo je látka podporujúca vyprázdňovanie čriev. Používajú sa preto proti zápche, ale nie pri mechanickej obštrukcii (prekážke) v črevách. Laxatíva sú liekom voľby, keď zápcha nemôže byť odstránená zmenou životosprávy, alebo ak je spôsobená iným ochorením alebo užívanými liekmi. Správna výživa s dostatkom vlákniny, zeleniny, aspoň dva litre tekutín denne a vhodná pohybová činnosť pomáhajú normalizovať trávenie.
 
SK: Spôsoby účinku preháňadiel Prípravky zväčšujúce objem Plniace a napúčavé látky Osmoticky pôsobiace preháňadlá Salinické preháňadlá Cukry a cukorné alkoholy Polyetylénglykoly (Makrogoly) Plynotvorné preháňadlá Preháňadlá ovplyvňujúce motilitu a sekréciu Rastlinné preháňadlá Rastlinné preháňadlá s obsahom antrachinónov  Ricínový olej Syntetické preháňadlá
Klzné preháňadlá  Aplikačné formy preháňadiel Orálne podanie Rektálne podanie Nástroje na uľahčenie vyprázdnenia Výhoda používania klistírov v porovnaní s preháňadlami Kontrolovateľný začiatok a koniec účinku Neporušuje rovnováhu vody a elektrolytov Nemá nežiadúce interakcie
Medicínske použitie preháňadiel  
CZ: Rozdělení laxativ  Osmotická laxativa Objemová laxativa Kontaktní laxativa
EN: Uses  Types Bulk-forming agents Dietary fiber Emollient agents (stool softeners) Lubricant agents  Hyperosmotic agents Saline laxative agents2.6 Stimulant agents Miscellaneous  Serotonin agonist Chloride channel activators Comparison of available agents Effectiveness  Problems with use Laxative abuse Laxative gut Historical and non-mainstream medical use 
 
 
Prolamín
Prolamínov sú skupina rastlinných zásobných proteínov s vysokým prolín obsah a bolo zistené, v semenách obilných zŕn: pšenica ( gliadín ), jačmeň ( hordein ), raž ( secalin ), kukurica ( karnaubský vosk ), cirok (kafirin ) a ako vedľajší proteín, avenín v ovos . Vyznačujú sa vysokou glutamínu a prolínu obsahu, a sú všeobecne rozpustné iba v silných alkoholových roztokoch.
 
EN: Proteins Glycoproteins Seed storage proteins Protein stubs storage proteins proline gliadin barley hordein rye secalin corn zein sorghum avenin oats glutamine proline alcohol gliadin Triticeae glutens coeliac disease 
 
Pseudomembranózna kolitída 
Pseudomembranózna kolitída je zápal hrubého čreva s tvorbou pablány, ktorý má už závažnejší priebeh. Nález týchto ostrůvkovitých pablány je Patognomická pre Clostridium difficile. Pablány je možné v čreve zachytiť len v čase plne rozvinutého ochorenia. Pozorovať ich môžeme endoskopicky alebo ich je možné vidieť voľným okom pri operácii čreva, prípadne pitve.
 
CZ: Terapie  Obecný terapeutický postup Antibiotika Metronidazol Vankomycin Další možné terapeutické prostředky
EN: Signs and symptoms Cause C  difficile Risk factors Pathophysiology Diagnosis Cytotoxicity assay Toxin ELISA Other stool tests PCR Prevention Antibiotics Probiotics Infection control Treatment  Medications Probiotics Stool transplant Surgery Prognosis Epidemiology History
Notable outbreaks Pronunciation
 
Rakovina hrubého čreva
Pojem rakovina hrubého čreva označuje nádorové ochorenie hrubého čreva. V drvivej väčšine prípadov sa jedná o kolorektálny karcinóm. Vzácnejšie môže byť hrubé črevo postihnuté aj inými typmi nádorov, napr. lymfómom, hemangiómy, sarkómom alebo metastázami iných nádorov.
 
CZ: Nádory trávicí soustavy Nemoci trávicí soustavy  Vyšetření Příznaky karcinomu tlustého střeva
 
 
Rektálne ampulky
Rektálna ampulky je rozšírený úsek konečníka , kde výkaly sú uložené, kým nie sú odstránené pomocou análneho kanála . Kaliber konečníka u jeho začatie je podobná ako pri sigmatu, ale v blízkosti jeho ukončenie je dilatuje, tvoriť ampulla. Ampulky je dutina, alebo rozšírené konca potrubia, tvarovaný ako rímska ampulla .
 
EN: Rectum Transverse folds Ampulla
 
Rektoskopia
Proctoscopy je bežný lekársky postup, v ktorom prístroj nazývaný proctoscop (tiež známy ako rektoskopom, aj keď môže byť tento trochu dlhšia) je použitý na skúmanie análnej dutiny, rektum alebo sigmatu. Proctoscop je krátka, rovná, tuhá, dutá kovová rúrka, a zvyčajne má malú žiarovku namontovanú na konci.
 
EN: Proctoscopes Colorectal surgery Digestive system procedures
 
Riboflavín  
Riboflavín (iné názvy: vitamín B2, vitamín G, ovoflavín, laktoflavín) je žlté až oranžovo-žlté prírodné flavínové farbivo slabo rozpustné vo vode. Riboflavín nie je citlivý na teplo, kyseliny ani oxidácie, ale neznesie svetlo, hlavne ultrafialové. Jeho spotreba stúpa v stresových situáciach. V spolupráci s enzýmami sa podieľa na metabolickej premene živín a získavaní energie pre bunku. 
 
SK: Tiamín Riboflavín  Niacín Nikotínamid Kyselina pantoténová Pyridoxín Biotín  Kyselina listová  B12 Charakteristika Výskyt Vplyv na zdravie Prejavy nedostatku Riboflavínu sú
CZ: Riboflavin v potravě  Vegetariánská a veganská výživa Zvýšená potřeba vitamínu B2 Role riboflavinu v organismu Projevy nedostatku Předávkování vitamínem B2
EN: Function Nutrition Food sources Dietary reference intakes Deficiency Signs and symptoms In humans In other animals Diagnosis Causes Treatment Medical uses Industrial uses Toxicity Industrial synthesis  Research 
 
 
Sekretin
Sekretin je peptidicky hormón produkovaný špecializovanými S-bunkami prítomnými v dvanástniku v tzv. Lieberkühnových kryptách. Jeho hlavnou úlohou je regulácia kyslosti v dvanastorníku. Robí to najmä tak, že blokuje vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku a naopak spúšťa uvoľňovanie hydrogénuhličitanov v rôznych častiach tráviacej sústavy (najmä v rámci tzv. Pankreatickej šťavy).
 
CZ: Peptidické hormony Trávicí soustava Trávení Polypeptidy kyselosti kyseliny chlorovodíkové v hydrogenuhličitanů pankreatické šťávy
EN: Discovery  Structure Physiology Production Stimulus Function Uses Osmoregulation Food intake
 
Sigmoidoscop
Sigmoidoscopy je minimálne invazívne lekárske vyšetrenie hrubého čreva z konečníka cez poslednej časti hrubého čreva. Existujú dva typy sigmoidoscopy: flexibilný sigmoidoskopie, ktorý používa flexibilné endoskop, andrigid sigmoidoskopie, ktorý používa pevnú zariadení.
 
EN: Flexible sigmoidoscopy Preparation Rigid sigmoidoscopy Benefits Risks
 
Slepé črevo
Slepé črevo je vakovitý začiatok hrubého čreva. Hovorovo sa ako „slepé črevo“ chybne označuje červovitý prívesok slepého čreva (lat. appendix vermiformis).
 
SK: hrubého čreva
CZ: Trávicí soustava tlustého střeva tenkého střeva vzestupným tračníkem zápal slepého střeva
EN: Structure Development History Etymology Clinical significance Vermiform appendix
 
 
Slizničný imunitný systém
Slizničný imunitný systém je súhrnné označenie pre prostriedky imunitnej obrany nachádzajúce sa na povrchu slizníc. V slizniciach je vytvorená špecifická lymfatické tkanivo zaisťujúce obranu pred chorodoplodnými zárodky, ktoré prichádza do kontaktu s povrchom tela.
 
CZ: imunitní obrany sliznic lymfatická tkáň chorodoplodnými zárodky patogeny (bakterie, viry) střevní mikroflóry
EN: Categorisation Role in disease
 
Smolka
Smolka (latinsky meconium zo starogréckeho μήκων – Mechone) je druh ľudského výkalu vyskytujúce sa u novorodencov. Na jej vzniku sa ešte nepodieľa jedlo, vzniká z látok prehltnutých dieťaťom v maternici: z epitelové tkanivá, lanugo, hlienu, plodovej vody, žlče a vody. Konzistenciou je smolka blízka dechtu, má veľmi tmavú nazelenalú farbu a viacmenej nezapácha.
 
CZ: Neonatologie Produkty organismu  lidského výkalu vyskytující se u novorozenců. děloze zepitelové tkáně, lanuga, hlenu, plodové vody, žluči vody
EN: erminal meconium Meconium ileus Other uses Feces Human physiology Pediatrics
 
 
Svalová vrstva
Svalová vrstva (svalnatý kabát, svalové vlákna, muscularis propria, muscularis externa) je oblasť svalu v mnohých orgánoch v tele stavovcov, priliehajúcich k submukóze. Je zodpovedný za črevnej pohyb, ako je peristaltiky. Latina, tunica muscularis, môžu byť taktiež použité.
 
EN: muscle submucosa peristalsis smooth muscle Membrane biology
 
Syndróm dráždivého konečníka
Syndróm dráždivého čreva , je diagnóza symptóm báze charakterizovaný chronickou bolesťou brucha, nepríjemné pocity, nadúvanie, a zmeny vyprázdňovania.
 
EN: Diseases of intestines Ailments of unknown etiology Syndromes Conditions diagnosed by stool test Abdominal pain Classification Signs and symptoms Causes Risk factors Mechanism Diagnosis Differential diagnosis Investigations Misdiagnosis Comorbidities Management Diet
Medication Psychological therapies Stress relief Epidemiology Gender 
 
Syndróm dráždivého čreva
Syndróm dráždivého čreva (IBS), alebo spastické hrubé črevo, je diagnóza symptóm na báze. Je charakterizovaná tým, chronické bolesti brucha, nevoľnosť, nadúvanie, a zmeny vyprázdňovania. Hnačka alebo zápcha môže prevažovať, alebo sa môžu striedať (klasifikované ako IBS-D, IBS-C, alebo IBS-A, v danom poradí).
 
EN: Classification  Signs and symptoms Causes Risk factors Mechanism Diagnosis Differential diagnosis Investigations Misdiagnosis Comorbidities Management Diet Medication Psychological therapies Stress relief Epidemiology Gender 
 
 
Teniae coli
Teniae coli (tiež taeniae coli) sú tri oddelené pozdĺžne stuhy hladkého svalstva na vonkajšiu stúpajúcu, priečnom, zostupne a esovitej bodkami nad sebou. Oni sú viditeľné, a možno ju vidieť hneď pod blany alebo fibróza. Sú Mesocolic, zadarmo a omentální Coli. Zmluva teniae coli pozdĺžne pre vytvorenie haustra, vydutie v hrubom čreve.
 
EN: smooth muscle colons haustra vermiform appendix  muscularis externa  digestive tract
 
Toxický megakolón
Toxický megakolón je akútne formou hrubého roztiahnutiu. To sa vyznačuje veľmi dilatačné hrubého čreva, spolu s abdominálna distenzia (nadúvanie), a niekedy horúčka, bolesť brucha, alebo nárazy. Toxickým megakolón je zvyčajne komplikácie zápalové ochorenie čriev, ako je ulceratívna kolitída a, viac zriedka, Crohnova choroba, a niektorých infekcií hrubého čreva, vrátane infekcií Clostridium difficile, ktoré viedli k pseudomembranóznej kolitídy.
 
EN: colon megacolon bloating fever, abdominal pain, shock complication of inflammatory bowel disease ulcerative colitis Crohn’s disease, infections Clostridium difficile pseudomembranous colitis.congenital Hirschsprung’s disease
 
Thiamín
Tiamín alebo vitamín B1 alebo staršie aneurín je jeden z vitamínov B. Tiamín patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Je citlivý na teplo. Jeho sumárny vzorec je C12H17N4OS. Je dôležitý pre metabolizmus cukrov, udržiava potrebnú hladinu kyslíka v krvi (napomáha tak bunkovým oxidáciám a optimálnemu využitiu energie).
 
SK: Vitamíny Charakteristika Výskyt Vplyv na zdravie Prejavy nedostatku tiamínu
CZ: Vitamíny Heterocyklické sloučeniny Thiamin v potravě  Význam Projevy nedostatku Předávkování vitamínem B1
EN: Chemical properties Biosynthesis Nutrition Occurrence in foods Reference Daily Intake and high doses Antagonists Absorption and transport Absorption Bound to serum proteins Cellular uptake Tissue distribution Excretion Thiamine phosphate derivatives and function Thiamine diphosphate Thiamine triphosphate Adenosine thiamine triphosphate Adenosine thiamine diphosphate 
 
 
Tračník
Kolon nadväzuje na tenké črevo. Slepé  črevo končí konečníkom, posledným úsekom hrubého čreva, ako aj tráviacej trubice poslednej casti. Ďalej ho členíme na kolon vzostupný (c. Ascencens), priečny (c. Transversum), zostupný (c. Descendens) sigmoidálneho kľučku (c. Sigmoidea).
 
CZ: Popis  Tračník člověka vitamin K hlen živiny stolice  tlustého střeva
 
Trávenina
Trávenina je polotekuté hmota tvorená čiastočne strávený potravou, ďalej vodou, chlorovodíkovú kyselinou a rôznymi tráviacimi enzýmami. Vzniká v žalúdku činností žalúdočných štiav a mechanickým spracovaním v žalúdku. Trávenina je po 40 minútach až niekoľkých hodinách vylučovaná ďalej do dvanástnika.
 
CZ: ztrávenou potravou chlorovodíkovou kyselinou trávicími enzymy  žaludku žaludečních šťáv  dvanáctníku cholecystokinin
EN: Properties Path of chyme Uses
 
Transanálne hemorrhoidal dearterialization
Transanálne hemorrhoidal dearterialization (THD) je chirurgický zákrok, pri liečbe vnútorných hemoroidov. Hemoroidy sú normálne cievne vankúše nájdené v análneho kanála. 15% zdržanlivosti mechanizmu ľudského je pripočítaný hemorrhoidal plexus. Keď je človek kašľa, napríklad, hemoroidy budú pohltiť s krvou a zvýšiť svoju schopnosť držať plyn a stolice.
 
EN: Background Hemorrhoids The procedure Post-operative course Post-operative complications
 
 
Ulcerózna kolitída
Ulcerózna kolitída (idiopatická proktokolitída) je chronické ochorenie črevnej sliznice. Je to ochorenie, ktoré začína zvyčajne postihnutím konečníka a obmedzuje sa na hrubé črevo, zriedkakedy môže byť zápalom poškodená aj konečná časť tenkého čreva (terminálne ileum). Ulcerózna kolitída poškodzuje sliznicu a pôsobí zápalové zmeny a vredy na jej povrchu.
 
CZ: Výskyt Symptomy Střevní příznaky Mimostřevní příznaky Příčiny Průběh onemocnění Rizikové faktory pro vzplanutí ulcerózní kolitidy Vyšetření Vyšetření stolice Vyšetření krve Endoskopické metody Zobrazovací metody Léčba Farmakologická léčba Chirurgická léčba Helmintická terapie
EN: Signs and symptoms Gastrointestinal Extraintestinal features Causes Genetic factors
Environmental factors Autoimmune disease Alternative theories Pathophysiology Diagnosis
Endoscopic Histologic Differential diagnosis Management Medication Surgery Bacterial recolonization Alternative medicine and experimental treatment avenues Prognosis
 
 
Ultrasonografia
Ultrasonografia (iné názvy: sonografia, ultrasonoskopia, echografia, USG, hovorovo: ultrazvuk, slangovo sono) je na ultrazvuku postavená diagnostická zobrazovacia technika, využívaná na vizualizáciu svalova vnútorných orgánov, ich veľkostí, štruktúry, patológii alebo lézií. Všeobecne sa používaná napríklad počas tehotenstva.
 
SK: Princíp A mód B mód M mód 2D zobrazenie 3D mód Dopplerovská ultrasonografia Ultrazvukové kontrastné látky
CZ: Princip  Způsoby zobrazení Jednorozměrná zobrazení (1D) 2D zobrazení 3D mód 4D zobrazení Dopplerovská ultrasonografie Ultrazvukové kontrastní látky
EN: Diagnostic applications  From sound to image Producing a sound wave Receiving the echoes Forming the image Displaying the image Sound in the body Modes of sonography Expansions Doppler ultrasonography  Contrast ultrasonography (ultrasound contrast imaging) Molecular ultrasonography (ultrasound molecular imaging)  Elastography (ultrasound elasticity imaging) Compression ultrasonography Attributes  Strengths Weaknesses Risks and side-effects
 
Upchávkové prívesky
Upchávkové prílohy (alebo prílohy epiploicae, alebo Upchávkové prívesky, alebo dodatok epiploica, alebo omentální prílohy), sú malé kapsičky podľa pobrušnice naplnené tukom a nachádza pozdĺž hrubého čreva, ale chýbajú v konečníku.
 
EN: omental peritoneum fat colon, epiploic appendagitis acute appendicitis
 
 
Úplavica
Dysentery je zápal zo čreva spôsobuje hnačku s krvou. Ďalšie symptómy môžu zahŕňať horúčku, bolesť brucha, a rektálna tenesmus (a pocit neúplného vyprázdnenia). To je spôsobené radom typov infekcie, ako sú baktérie, vírusy, parazitárne červov alebo prvokov. Jedná sa o typ gastroenteritídy. Mechanizmus je zápalová porucha čreva, najmä v hrubom čreve.
 
EN: Signs and symptoms Mechanism Amoebic dysentery Bacillary dysentery Diagnosis
Physical exam  Stool and blood tests  Treatment Prognosis Epidemiology
 
Vazoaktívny črevný peptid
Vazoaktívny črevný peptid je peptidicky hormón a neurotransmiter s dĺžkou 28 aminokyselín, ktorý sa vyskytuje v mozgu, v čreve a v pankrease. Prisudzuje sa mu rola vevegetativní nervovej sústave,, zrejme tam funguje ako kotransmiter acetylcholínu (pomocný neuroprenášače vylučovaný spolu s acetylcholínom).
 
CZ: Peptidické hormony Neurotransmitery Polypeptidy
EN: Function  Pathology  
 
 
Vitamín B12
Kobalamín alebo vitamín B12 je jeden z vitamínov B. Kobalamín patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Zaniká počas prípravy potravín. Syntetizovaný výhradne mikroorganizmami. Jeho hlavným zdrojom je pečeň, mlieko, vajce a mäso, v malých množstvách sa vyskytuje aj v rastlinných produktoch (napr. kvasenej kapuste, pive) a koreňoch rastlín, do ktorých sa vitamín B12 dostáva z baktérií.
 
SK: Charakteristika Výskyt Vplyv na zdravie Prejavy nedostatku Kobalamínu Vitamíny B
CZ: ATC B03BA Vitamíny Porfyriny Prosthetické skupiny Organické sloučeniny kobaltu Molekula atomu kobaltu dusíku pyrrolových porfyrinového hemu hemoglobinu železo chlorofylu hořčíku
EN: Terminology Medical uses Recommended intake Controversial sources in algae Deficiency Sources Foods Supplements Non-cyano forms as supplements Adverse effects Allergies Interactions Structure Synthesis and industrial production Mechanism of action Enzyme function
Absorption and distribution 
 
 
Vitamin K1
Vitamín K je vitamín rozpustný v tukoch. Označenie “K” je odvodené z nemeckého slova “Koagulation”, teda od procesu zrážania krvi. Vitamín K je nevyhnutný pre funkciu niekoľkých proteínov podieľajúcich sa na zrážaní krvi. Vitamín K je ďalej nevyhnutný v procese mineralizácie kostí, bunkového rastu a metabolizmu proteínov cievnej steny.
 
CZ: Názvosloví a chemická stavba Funkce Hemokoagulace (srážení krve) Mineralizace kostí Buněčný růst Nedostatek vitamínu K Nedostatek vitamínu K u dospělých Nedostatek vitamínu K u kojenců Doporučený příjem vitamínu K1 Prevence onemocnění Osteoporóza Podávání vitamínu K a osteoporotické zlomeniny Vitamín K dependentní karboxylace osteokalcinu a osteoporotické fraktury Antagonisté vitamínu K a osteoporotické zlomeniny Zdroje Potravinové zdroje vitamínu K1
Zdroje vitamínu K2  Doplňky stravy Bezpečnost Toxicita Interakce s jinými živinami Lékové interakce
EN: Discovery of vitamin K1  Conversion of vitamin K1 to vitamin K2 in animals Subtypes of vitamin K2 Chemical structure Physiology Absorption and dietary need Recommended amounts Anticoagulant drug interactions Food sources Vitamin K1 Vitamin K2 Deficiency Toxicity
Biochemistry  Function in animals Gamma-carboxyglutamate proteins Methods of assessment Function in bacteria Injection in newborns USA UK Controversy Health effects Osteoporosis Bone health Vascular calcification Coronary heart disease Alzheimer’s disease Cancer
Diabetes in the elderly  Non-Hodgkin lymphoma As antidote for poisoning by 4-hydroxycoumarin Brain sulfatides Used topically
 
 
Vitamín K2
Vitamín K2 je vitamín rozpustný v tukoch. Pôvodne sa malo za to, že je to len jedna z variant vitamínu K. Posledné výskumy ukázali, že plní vlastné funkciu a tou je vychytávanie vápnika z extracelulárneho priestoru a viazanie do kostí. Vitamín K2 je nevyhnutný v procese mineralizácie kostí, bunkového rastu a metabolizmu proteínov cievnej steny.
 
CZ: Názvosloví a chemická stavba Funkce Mineralizace kostí Buněčný růst Příznaky nedostatku vitamínu K2 Hlavní příznaky nedostatku Doporučený příjem vitamínu K2  Prevence onemocnění
Osteoporóza Podávání vitamínu K2 a osteoporotické zlomeniny Vitamín K dependentní karboxylace osteokalcinu a osteoporotické fraktury Antagonisté vitamínu K a osteoporotické zlomeniny Zdroje Potravinové zdroje vitamínu K2  Doplňky stravy  Bezpečnost Toxicita Interakce s jinými živinami Lékové interakce
EN:  Forms Mechanism of action Health effects Bone density Heart calcification Absorption profile of different K vitamins Dietary sources and adequate intake Dietary intake sources Anticoagulants and K2 supplementation Toxicity
 
Volvulus
Volvulus je podtyp malrotácie, v ktorom slučka čreva je skrútené o ohniskového bodu pozdĺž okružie pripojené k črevného traktu, ktoré môže viesť k obštrukcii čreva. Volvulus je krútenie alebo axiálne otáčanie na časť hrubého čreva o jeho okružie.
 
EN: Types  Signs and symptoms Causes Diagnosis and differential diagnosis Treatment Complications
 
 
Vnútorný análny zvierač
Vnútorného análneho zvierača, IAS je krúžok, ktorý obklopuje svalová asi 2,5 až 4,0 cm na análneho kanála  jeho nižší okraj je v kontakte, ale zreteľne oddelené od vonkajšej análneho sfinktera. Jedná sa o hrúbke asi 5 mm, a je tvorená agregácie nedobrovoľnej kruhových vlákien konečníka. Jeho dolná hranica je asi 6 mm od ústia konečníka.
 
EN: Actions Role in continence anal canal external anal sphincter feces pudendal nerve fecal incontinence rectal
 
Virtuálna kolonoskopia
Virtuálne kolonoskopia (VC, tiež volal CT Colonography alebo CT Pneumocolon) je lekárska zobrazovacie postup, ktorý využíva röntgenové lúče a počítačov na výrobu dvoj- a trojrozmerné obrazy hrubého čreva (hrubého čreva) z najnižšej časti, konečníka, všetky spôsob, ako sa na spodnom konci tenkého čreva a ich zobrazenie na obrazovke
https://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_colono…
 
EN: Procedure Advantages Disadvantages Notes Digestive system imaging X-ray computed tomography
 
Výkal
Výkal(y) (synonymá pozri nižšie) sú zvyšky nestrávenej potravy vylučované organizmom (inak než dávením). Výkaly sú nestráviteľné zvyšky potravy, odumreté črevné bunky a črevné baktérie. 70% výkalov tvorí voda. Objem výkalov sa zväčšuje s obsahom vláknin v potrave. Hnedé sfarbenie je spôsobené obsahom žlčových farbív (napríklad sterkobilín).
 
SK: Synonymá Všeobecná charakteristika Výkaly z pohľadu medicíny Eliminácia výkalov Praktické a alternatívne využitie výkalov
CZ: Tělní tekutiny‎ Vylučování‎ Produkty organismu Ambra Ejakulát Exsudát Guáno Kejda Lidský výkal Moč Pot Slzy Smegma Smolka Větry Výkal Vývržek Zápach z úst
EN: Etymology and synonyms Ecology Human feces Odor Pets Uses Manure, fertilizer, and special products Fuel Fecal transplant, gut flora transplant Coprolites and paleofeces Other uses Social implications
 
 
Vyprázdnenie
Defekácia je úkon vylúčenia tuhého alebo polotuhého odpadného materiálu z tráviacej sústavy. Vlny svalových kontrakcií v stenách hrubého čreva, ktoré sa nazývajú peristaltika, posúvajú výkaly zažívacím traktom ku konečníku. Pocit nutkania k vyprázdneniu nastáva ak tlak výkalov v konečníku dosiahne hodnotu 5,3 až 6,6 kPa. Dostavuje sa spravidla po jedle.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Defek%C3%A1cia
 
SK: Tráviaca sústava hrubé črevo peristaltika výkaly konečník zápcha hnačka
CZ: Fyziologie Trávicí soustava Hygiena Klinické příznaky Mechanismus defekace  Vliv potravy Problémy při vyprazdňování Kulturní aspekty
EN:  Digestive system Colorectal surgery Medical signs Feces Description Physiology Voluntary and involuntary control Anal cleansing Posture Mythology and tradition
 
Vzostupný tračník
Vzostupný tračník je časť hrubého čreva nachádza sa medzi céka a priečneho tračníka. Vzostupného tračníka, je menšie, než v kalibri céka od miesta, kde začína. To prechádza hore, naproti koliky ventilu , na spodný povrch pravého laloku pečene, na pravej strane žlčníka , kde je podaná v plytkom depresie, koľkých dojem ; tu sa ohýba náhle dopredu a na ľavej strane, ktoré tvoria pravé koliky prehnutie (pečeňové), kde sa stáva priečneho tračníka..
 
EN:  Ascending colon Hepatic flexure Transverse colon Splenic flexure Descending colon Sigmoid colon Continuous  taenia coli haustra epiploic appendix Location and structure Function  Clinical relevance  Ulcerative colitis  Crohn’s disease  Colon cancer
 
 
Zápcha
Zápcha alebo iregularita je stav digestívneho (zažívacieho) systému, keď osoba má tvrdé výkaly, ktoré sa ťažko vylučujú – môže to byť extrémne bolestivé a vo vážnych prípadoch (fekálne upchanie) vedie k symptómom črevnej obštrukcie (upchatia). Obstipácia referuje na vážnu zápchu. Príčinou zápchy môže byť strava, hormóny, vedľajšie efekty medikamentov, choroba alebo porucha a anatomické problémy.
 
SK: digestívneho (zažívacieho) systému výkaly vylučujú fekálne upchanie strava, hormóny
CZ: poruchu zažívání stolice břicho vyprazdňování stolice hemoroidů
EN: Definition Children Causes Primary Diet Medication Metabolic and muscular Structural and functional abnormalities Psychological Diagnosis Criteria Prevention Treatment Laxatives Physical intervention Pediatric Prognosis Epidemiology
 
Zápalové ochorenie čriev
Zápalové ochorenie čriev (IBD) je skupina zápalové ochorenia hrubého čreva a tenkého čreva. Crohnova choroba a ulcerózna kolitída sú hlavné typy zápalových črevných ochorení. Je dôležité poznamenať, že nielen že Crohnova choroba vplyv na tenké črevo a hrubé črevo, ale môže tiež mať vplyv na úst, pažeráka, žalúdka a konečníka vzhľadom k tomu, ulcerózna kolitída postihuje predovšetkým hrubého čreva a konečníka.
 
EN:  Classification Signs and symptoms  Causes  Genetics  Diagnosis  Treatment  Prognosis Epidemiology
 
 
Zostupný tračník
Zostupný tračník je časť hrubého čreva od ohybu splenic do začiatku sigmatu a tým časti hrubého čreva. Funkcie zostupného tračníka v zažívacom systéme je pre uloženie zvyšky trávené potravy, ktorý sa vyprázdni do konečníka.
 
EN:  Ascending colon Hepatic flexure Transverse colon Splenic flexure Descending colon Sigmoid colon Continuous  taenia coli haustra epiploic appendix Location and structure Function  Clinical relevance  Ulcerative colitis  Crohn’s disease  Colon cancer
 
Žlč
Žlč (gr. cholé; lat. bilis) je hustá telesná tekutina, ktorá sa tvorí v pečeni. Tá sa zbiera v žlčníku a vylučuje sa počas trávenia žlčovými cestami do dvanástnika. Jej sfarbenie sa mení, podľa toho, v akom pomere sú zastúpené dôležité farbivá bilirubín a biliverdín cez žltú až po zelenú farbu. Keď je žlč veľmi hustá, ma až hnedastú farbu.
 
SK: Zloženie žlče Fyziológia Tvorba Transport a uskladňovanie žlče Význam Ťažkosti
CZ: vorba žluči Složení žluči Funkce žluči Vylučování žluči Žlučové cesty Řízení vylučování žluči
EN: unction Causes of Biliary Obstruction Clinical significance Society and culture Bile soap Bile in food  Principal bile acids
 
 

Comments are closed.