Pretlmočenie všetkých druhov emócií, ktoré vznikajú za každodenných situácií na náboženské symboly.

Každý deň nás božia prozreteľnosť skúša a zároveň v nás, ale aj v našom okolí produkuje veľa emocionálnych stavov. Niekoho moja viera a prístup k nej nesmierne rozčuľuje a môže uvádzať do zúrivosti. Niekomu moja osobná cesta k Bohu môže pripadať ako dobre mienený vtip a schuti si na mne a na Bohu zgustne. Môj osobný prístup môže vyvolať a aj vyvoláva v duši veriacej osoby chaos. Viem to precítiť. Niekto číta moje stránky o osobnej ceste k Bohu na sklonku svojho života a ľutuje, že ma nestretol skôr.

Môže sa aj rozčuľovať, kde som bol doteraz. A ja odpovedám, nebol som, lebo Boh mal iné zámery a teraz má zase iné. Viem pochopiť aj kľud dogmatikov, ktorí v stoickom pokoji nereagujú a požehnajú tak isto tankom ako obetiam, ktoré tank zabil. Na druhej strane je môj smútok nad tým, že málokto nastúpi osobnú cestu k božstvám ľudskej mysle. Osobne ma to hnevá, ale aj radostne dúfam. Viem, ako ťažko sa uchováva náboženská tradícia a tým, ktorí ju strážia, nezostane čas na osobnú cestu k Bohu. Poľutujem aj tých, ktorí náboženstvo hodili cez palubu a podľahli volaniu hmoty a pudom rozmnoženia.

Na jednej aj druhej strane množstvo emócií, ktoré letia do prázdneho priestoru a nie sú nasmerované na náboženské symboly. Keď sa veselím, je u mňa úsilie, aby tieto emócie išli do náboženských symbolov. Zomiera môj mnohoročný priateľ, emócie smútku idú do náboženských obrazov a symbolov. Nedarí sa mi, mám na seba hnev. Aj tento ide do náboženských symbolov. Čokoľvek emocionálne vyprodukujem, ide to ako sila kontemplácie do náboženských symbolov. Keď sa mi nedarí, vytýkam náboženským symbolom , že nepomáhajú. Keď sa mi darí teší ma, že mi náboženské symboly pomohli. Keď zomrie človek, tak je to vec náboženských symbolov. Neplytvajte emóciami a každú každučkú venujte na kontemplačné účely osobnej cesty k Bohu. Nahneváš sa, rozčúliš, zasmeješ sa, zúriš, plačeš, miluješ, nenávidíš, preklínaš, veselíš sa, smútiš. Každý tento stav má silu kontemplácie na ceste k cieľu najhlbšieho miesta ľudskej duše, kde vládne tajomstvo a nehybnosť dogmatickej duše.

Pokiaľ robíš niečo podobné, chceš ísť v náboženstve vlastnou cestou, daj vedieť a podel sa o skúsenosti.

Pridaj komentár