Tento príspevok sa zaoberá nácvikom nekontrolovateľných stavov a to v tých prípadoch, keď bol nejakým spôsobom zastretý rozum a kontrola emócií sa čiastočne alebo úplne oslabila.

Na začiatok si uvedomíte, aké druhy emócií človek má. Ide o emóciu radosti, smútku, strachu a emóciu hnevu. Emócie môžu byť pevne viazané na niektoré túžby a želania človeka. Nebezpečná je situácia, keď sa človek nedokáže svojich túžob vzdať a chce ich realizovať stoj čo stoj nehľadiac na ich reálne naplnenie. Ide za svojou túžbou, ilúziou a halucináciou bez toho, aby v praxi videl, že jeho snaha sa postupne reálne približuje k cieľu. Tak sme si v slovách a vetách uvedomili, o čom budú dnešné cvičenia.

Postavíte si na stôl pred seba určitú kyticu alebo iný pestrý objekt. Zahľadíte sa na predmet pred sebou a stupňujete pocit radosti z daného predmetu. V kytici pred sebou začnete vidieť ďalšie kvety a všetky ostatné kvety sú krajšie a akési sviežejšie a radostnejšie. Po chvíľke sa ukľudníte a uvádzate sa do stavu smútku. Tento stav určitú chvíľu stupňujete a tentokrát sa vám kytica zdá zvädnutá a akási sivá až čierna. Po chvíli sa znovu uvediete do normálneho stavu mysle a žiadnu emóciu nepreháňate. Nasleduje prehnanie ďalšej emócie – strachu.

Znovu sa silne koncentrujete na kyticu a prudko sa myknete, lebo v kytici ste zazreli hada. A týchto zvierat sa riadne bojíte. Znovu túto emóciu utíšite a uvediete sa do emócie hnevu a zlosti. Sústreďujete sa na kyticu a za chvíľu máte pocit, že pribehol pes a v zuboch ju roztrhal. Znovu upokojíte svoj emocionálny stav do normality a začnete používať aj logické myslenie, ktoré ste dôsledne utlmili. Nasleduje ďalší výcvik, pri ktorom vyvoláte naraz všetky emocionálne zložky a dôsledne obmedzíte rozumové a logické prístupy. Teraz sa pozeráte na kyticu a túžite, aby bola z tých najdrahších a najnevšednejších orchideí. Sila všetkých emócií robí svoje a za určitú časovú chvíľu vidíte nádhernú kyticu z orchideí napriek tomu, že pred vami na stole leží obyčajná kytica. Po chvíli vychutnávania si imaginárnej orchideovej kytice všetko vraciate do normálnych, rozumom kontrolovateľných emócií.

Pridaj komentár