Kulturistika. Vzpieračstvo. Atletika. Lyžovanie. Gymnastika. Box. Zápasenie. Rast svalovej hmoty. Ako šetriť kĺbové spoje a šľachy. Kulturistické vzpieračstvo, atletika, lyžiarstvo, gymnastika, zápasenie. Kulturistický box.

Pokračujeme v posilňovni a venujeme sa kulturistike, ktorého základom je zväčšovanie a formovanie svalovej hmoty. Na začiatok je vhodné prejsť dôsledným základným kulturistickým výcvikom. Cieľom je naučiť sa základné pohybové vzorce, ktoré sú potrebné pre tento druh ľudskej aktivity. Cvičíme s primerane ťažkými činkami a to tak, aby sme si nedoničili kĺbové spoje a šľachy v týchto oblastiach. Pokiaľ úspešne zvládnete základné vzpieračské techniky s činkami, náradím a cvičiacimi strojmi, tak si môžete dovoliť zaniesť do kulturistiky prvý doplnok a to sú strečingové cvičenia na kĺbové spoje a ich celkovú ohybnosť. Jednotlivé kulturistické cvičenia cvičíte v rôznych uhloch nastavenia rúk, nôh a celého tela. Inšpiráciu nájdete v hociktorej strečingovej knižke zameranej na pohyb. Cvičíte znovu s nižšími váhami a nie je záujem váhy zbytočne dvíhať. Zmyslom je dobre precvičiť a rozšíriť rozsah pohybu kĺbových spojov. Pre účinnosť rozcvičenia používate určitú váhu činky.

Potom je tu ďalšia možnosť a to je spojiť kulturistiku so vzpieračstvom. Pozrite si zábery vzpieračov ťažkých váh a silákov v rôznych troj a štvorbojoch. Teda cvičenci sa usilujú zdvihnúť toho čo najviac a idú do maxima. Tu je potrebné zvyšovať váhu záťaže postupne po 100 až 200 gramoch. Vždy ísť ďalej a neustále zvyšovať. S pribúdajúcou váhou ubúda množstvo opakovaní. Pri extrémnych váhach stačí jedno opakovanie. Zároveň intenzívne chránite kĺbové oblasti rôznom bandážou. Tak isto ošetrujete aj kĺby a šľachové úpony v kĺboch. Vhodné sú ľadové obklady z mrazeného surového mäsa. Zároveň treba presúvať ťah činky a jej zdvíhanie z oblasti kĺbu do stredu svalov, ktoré pohyb sprostredkovávajú. Teda sa snažíme kĺbové oblasti čo najmenej zaťažovať.

Kulturistiku je možné spojiť s atletikou. Ide o cvičenia na lankových a reťazových ťahačoch. Nepoužívate klasické rúčky, ale použijete hrubý pás zo zápasenia, z ktorého vytvoríte slučku s uzlom. Teda mesto rúčky je niečo ako slučka na horolezeckom lane. Takýmto opatrením zamedzíte používanie kĺbových oblastí a ťahavým pohybom formujete svaly do elegantných tvarov. Je potrebné, aby pohyb vychádzal hlavne zo stredu zaťažených svalov. Ťahanie za textilnú slučku zabraňuje použitiu kĺbov. Slučku možno ťahať aj dvomi rukami alebo oblasťou zápästia, prípadne oblasťou lakťa.

Potom je tu možnosť spojiť kulturistiku s gymnastikou. Ide o mechanizmus spojiť jednotlivé izolované pohyby do ucelených celkov. Teda v jednom pohybe spravíte dve cvičenia za sebou, prípadne tri až štyri cvičenia za sebou. Začnete cvičiť s jednoručkou chrbtový sval v predklone, prechádzate do cvičenia bicepsu, odtiaľ do cvičenia prsného svalu, ďalej do cvičenia deltových svalov, odtiaľ za hlavou cvičíte triceps a postupujete naspäť, tak ako to dovoľuje prirodzený pohyb. Snažte sa nezapájať kĺbové oblasti a šľachy v nich. Pohyb vychádza zo stredu svalu. Toto treba striktne dodržiavať, ináč riskujete úrazy kĺbov a šliach. Tenisový lakeť varuje neustále.

Po týchto cvičeniach je možné spojiť kulturistiku so zápasením a boxom. Ide o techniku vláčenia činky ako pri nosení určitých bremien. Spájame navzájom dve až tri cvičenia a k tomu pridávame pohyby tela. Činku vzďaľujeme od tela čo najmenej. Nesnažíme sa činky dvíhať do výšky a dokončovať klasické kulturistické pohyby. Najlepšie by bolo, keby sa jednoručná činka neustále dotýkala tela. Ide o valivý pohyb z jednej pozície do druhej pozície. K tomu pridávame krátke boxérske pohyby a jemné vytáčanie rúk, nôh a tela. To sme už pridali aj lyžiarske efekty. Pokiaľ si to neviete predstaviť, tak to skúšajte a skúšajte. Určite na to prídete. Znovu je potrebné cvičiť tak, aby ste čo najmenej zaťažovali kĺbové oblasti. Pohyb prísne vychádza zo stredu svalu, ktorý je v cviku namáhaný.

Želám vám, aby ste svoje kulturistické schopnosti dotiahli až do takejto dokonalosti. Je to nádherný pocit pri takomto druhu tvorivého cvičenia. Je samozrejme potrebné, aby ste mali klasický výcvik za sebou a dokázali sa s jednoručkami hrať ako s pierkami.

Pokiaľ niekto prejde do takýchto cvičení bez prípravy, tak môže riskovať potrhanie šliach a svalov, poškodenie kĺbov. Príprava na takýto druh kulturistiky trvá aj dva – tri roky. Len prax robí majstra kulturistu.

Pridaj komentár