Alternatívna technika, ktorú praktizuje špecialista pre nápravu kĺbov a platničiek chrbtice.
V zásade nám však pôjde o samoliečbu, pri ktorej budeme hlavne praktizovať strečing a magické pohyby od indiánskeho šamana Castanedu.
Špecialista chiropraktik je liečiteľ, ktorý pomocou špeciálnych pohybov ľudského tela napráva vyskočené platničky a kĺby. Môže naprávať aj boľavé platničky a kĺby. V prevencii môže upraviť pozície chrupaviek v kĺboch a aj platničkách chrbtice. Pokiaľ máte vážne bolesti v kĺboch a platničkách chrbtice, tak je vhodné navštíviť chiropraktika a všetky chrupavkové miesta si nechať ponaprávať. Pokiaľ nepociťujete v chrupavkových miestach žiadne ťažkosti, tak je lepšie sa o tieto miesta starať preventívne. Možno to znie paradoxne, ale práve preto, že tieto miesta máte zdravé, je vhodné ich liečiť. V samoliečiteľstve je všetko naopak ako v medicíne, kde sa hlavne človek lieči, keď je chorý. My samoliečbou chceme chorobám predísť a preto sa musíme liečiť vtedy, keď sme zdraví, aby sme neskončili v rukách lekárov a liečiteľov. Preto ten parodox. Liečime sa vtedy, keď sme zdraví a preto nebývame chorí.

Na prvý pohľad by sa zdalo, že v oblasti chiropraxie nemáme žiadnu šancu na vlastné preliečenie bez chiropraktického lekára alebo liečiteľa. Tak som sa rozhodol, že predsa sa pokúsim nájsť vhodné samoliečiteľské cesty na udržanie dobrého zdravotného stavu. Na začiatok je vhodné si niečo naštudovať o kĺboch a platničkách nášho tela. Do oblasti chrupaviek preniká krvné riečište a tiež nervové riečište. Nepreniká sem lymfatické riečište. Medzi dvomi chrupavkami je niečo ako hustá tekutina, ktorá má na starosti, aby sa chrupavky nedreli. Hlavne v staršom veku zosychá. Na postavenie chrupaviek vplývajú šľachy a tiež svaly. Tak isto na chrupavky pôsobia aj pohybové vzorce, ktoré vystihujú celkový pohyb danej osoby. Skúste si porovnať svoje obnosenejšie topánky a topánky inej osoby a zistíte, že na rôznych miestach sú rozdielne ošúchané. Porovnajte baletnú tanečnicu a vzpierača ťažkej váhy. Baletka je ohybná a pružná. Vzpierač sa pohybuje nemotorne a máte pocit, ako keby mal platničky chrbtice ako vo zveráku. Svaly sú až príliš stuhnuté a všetko to bude vplývať negatívne na stav chrupavkových platničiek. Tak isto cvičenia pružnosti u takzvanej hadej ženy vedú v pokročilejšom veku k životu o paličke. Obidva extrémy – stuhnuté svalstvo alebo naopak prílišné uvoľnenie vedú k zdravotným problémom. Nám v prvom rade pôjde o nejaký stred, pri ktorom budeme svoje kĺby a chrupavky precvičovať a udržiavať v kondícii. Nebudeme patriť ani k vrcholovým športovcom a tiež nebudeme patriť do kategórie lajdákov, ktorých osud vlastných kĺbov nezaujíma.

S vlastnou starostlivosťou môžete začať kedykoľvek aj počas ochorenia kĺbov, samozrejme pod dohľadom ošetrujúceho špecialistu. Ja sa o svoje kĺby starám už teraz a to je to, čo je v prevencii najlepšie. V prvom rade si na začiatok naštudujte niečo o strečingu, ktorý sa zaoberá ohybnosťou kĺbov. Niektoré kĺbové oblasti rúk, nôh a chrbta stratili monotónnou prácou svoju ohybnosť alebo získali neadekvátnu ohybnosť. Keď si naštudujete niečo o strečingu a potom ho aj pravidelne budete praktizovať, tak zistíte, ako ste v tejto oblasti na tom. Nedostatky trpezlivo a pravidelne odstraňujte. Vhodná všestranná ohybnosť umožňuje štandardné fungovanie bez väčších problémov. Pokiaľ chcete ísť ešte ďalej, tak je vhodné sa naučiť technike jemného praskania a lúpania v kĺbových spojoch. Všetko je vcelku jednoduché. Musíte sa naučiť robiť rukami a nohami také druhy pohybu, pri ktorých vám chrumčí a niečo praská vo všetkých kĺboch rúk a nôh. Pri cvičení je vhodné byť trpezlivý a nájsť také sebe vlastné pohyby, pri ktorých v kĺboch postupne bude zľahka pukať. Nenechajte sa na začiatku odradiť a aj niekoľko týždňov hľadajte ten správny pohyb. Pokiaľ chcete, aby vám jemne praskali aj platničky v chrbtici, tak je vhodné si ľahnúť na chrbát. Dvihnete hore nohy a pokúsite sa nohami rôznym spôsobom točiť. Keď nájdete tie správne pohyby, tak vám v spodnej časti chrbtici bude jemne praskať a to je to, čo chceme dosiahnuť. Pokiaľ chcete ponaprávať platničky a ich postavenie napríklad v oblasti krku a hrude, je napríklad vhodne rozhýbať hlavu doprava a niekoľkokrát doľava a potom myknúť hlavou hore a dopredu. Každý si musí nájsť vlastnú formu pohybu. Na začiatku môžu byť chrupavky a kosti chrbtice také tuhé, že praskať a pukať začnú až po niekoľkých týždňoch cvičenia. Tento systém je vlastne niečo ako chiropraxia samoliečiteľa. Podobá sa to na samomasérstvo, kde sa tiež naučíte masírovať seba samého a masérovi nechodíte. Nemožno tu poskytnúť presný a zaručený návod. Každý sa k samochiropraxii dopracuje cez jemu vlastný pohyb.

Katalóg adries o chiropraxii, zoznam chiropraktikov
http://www.cimax.sk/lieky/chiropraxia

Pridaj komentár