Kladieme si základné otázky okolo ezoteriky. Interview na základe položených otázok. Kto je ezoterik? Ako si nájde človek cestu k ezoterike?

Ako ste sa vy osobne dostali k ezoterike?

K ezoterike som sa dostal cez zdravotné problémy, ktoré ma sprevádzali od raného detstva. Už som mal dosť byť neustále chorý a spoliehať sa výhradne na lekársku pomoc.

Teda dá sa tomu rozumieť, že ste vlastne najprv išli k liečiteľstvu ?

Neoddeľujem liečiteľstvo a ezoteriku. Liečiteľstvo a všetky druhy alternatívnych terapií sú súčasťou ezoteriky. No v zásade môžem hovoriť o tom, že v prvej fáze svojej duchovnej cesty som si to nasmeroval pragmaticky k liečiteľstvu a ešte lepšie povedané k samoliečiteľstvu. Využil som všetky dostupné terapeutické postupy, aby som sa z neustálej chorobnosti dostal.

Zdá sa, že už nemáte žiadne zdravotné problémy a vyzeráte až príliš zdravo, tak prečo ste zostali pri ezoterike?

Samoliečením sa človek jednoducho musí aj zmeniť. Alternatívne terapie sú založené z časti aj na zmene spôsobu života. Napríklad som začal spávať na tvrdej podložke a k tomu v nevykúrenej miestnosti. Dodnes spím na tvrdom lôžku a celú zimu mám v noci vypnuté kúrenie a to vždy, nech je akokoľvek pod nulou. Pri samoliečbe som musel veľa času venovať sám sebe. Musel som si zbierať bylinky a tak isto sa ich naučiť spoznávať a využívať. Ďalej som si študoval literatúru o rôznych liečiteľských metódach.

Teda snaha o vyliečenie zmenila vaše životné nasmerovanie?

Áno, dá sa to tak povedať, že som za vyzdravenie zaplatil tým, že som si otvoril cestu do seba samého.

Čo definitívne zmenilo, spečatilo váš osud ako ezoterika?

V prvom rade som bol chorý a vyzdravel som. No v druhom rade som mal dovtedy v živote, ako sa hovorí, málo šťastia a úspechov. Neustále som sa akosi hľadal a nevedel som pri niektorej činnosti dostatočne dlho vydržať. Nejaký smer ma zaujal a ja som sa bezhlavo vydal za ním. Nehľadel som na nič a nikoho. Určitý typ hysterickej reakcie znovu a znovu začínať a pri ničom nezostať dostatočne dlho.

Mohli by sme to chápať, že už bolo dosť neúspechu a odteraz úspech a úspech a nič iné?

Áno, dá sa to zobrať aj takýmto spôsobom. Uvedomil som si, ž keď budem takto pokračovať, tak z môjho života bude kopa čiastkových úspechov.

Mohlo by sa povedať, že ste trpeli určitým tuláctvom?

Bolo to tuláctvo intelektuála, ktorý neustále potreboval kŕmiť svoje nenásytné podvedomie. Nedokázal som trpezlivo a dlhodobo na niečom pracovať a pri dotyčnej činnosti vydržať.

Ako ste sa s týmto osudovým problémom vysporiadali?

Začal som sa aktívne zaujímať o svoje vnútorné psychické pochody. Kládol som si otázku, prečo musím žiť takto a takto a prečo by som nemohol žiť ináč. Zháňal som si informácie z oblasti psychológie a bohužiaľ som akosi nenašiel na svoje otázky odpovede, a tak som začal čítať a študovať knižky týkajúceho sa karmy a osudu od rôznych ezoterických autorov.

Našli ste odpovede na svoje otázky?

Niečo sa mi objasnilo, ale samotní ezoterici nemali a nemajú v týchto otázkach jasno. Tak som sa rozhodol, že sa skúmaniu svojho vnútra budem venovať intenzívnejšie. Cieľ zostával neustále ten istý a to zmeniť svoj osud.

Kto vám vo vašom snažení najvýraznejšie pomohol?

Bola to psychologička a zároveň duchovne ladená osoba, ktorá pracovala s mentálne postihnutými deťmi. Pomáhala mi zorientovať sa v problematike psychológie a psychiatrie. Tak isto sme spolu pracovali na rôznych prípadoch mentálne a fyzicky poškodených detí.

Nerobilo vám problémy študovať napríklad psychiatriu? Je tam množstvo neznámych termínov.

Pokiaľ máte pri sebe dobrú dušu, ktorá vám všetko vysvetlí na praktických príkladoch, tak to nie je až taký problém. Zároveň od detstva som rád všetko čítal a rád som sa neustále vzdelával. Aj keď musím priznať, že v škole ma povinné predmety nebavili a nezaujímali. Problém bol v tom, že som chcel všetkému porozumieť, ako to funguje, ako sa správa a čo sa s tým dá prakticky spraviť. Do svojej hlavy som nepustil nič, čo nemalo dostatočnú logiku a múdrosť.

Podarilo sa vám nakoniec zvládnuť svoj osudovosť?

Áno, nakoniec som dokázal zostať v jednej oblasti a stala sa ňou ezoterika.

Nemáte niekedy ešte chuť od ezoteriky odísť a venovať sa niečomu inému?

Niekedy sa takéto nezmyselné chúťky objavia a vtedy sa dôsledne venujem terapii na likvidáciu tohto stavu. Zatiaľ sa mi to darí a bude dariť dlhodobo.

Myslíte si, že toto bol rozhodujúci moment, že ste zostali v ezoterike a začali sa venovať duchovnu?

Dá sa povedať, že tým, že som začal skúmať svoje vnútro, som si definitívne otvoril vnútorný svet a vnútorný svet začal prevládať nad svetom vonkajším. V zen meditáciách sa hovorí o tom, že kačka prešla hrdlom úzkej fľaše a už nemôže a nechce von.

Pridaj komentár