Skúmanie duševne chorej osoby a jej návykov vedúcich k osobnej hygiene a starostlivosti o svoje šaty a veci osobnej spotreby.
Pokračujeme v terapeutickom prieskume duševne chorej osoby, ako sa stará o svoje telo, osobné prádlo, šaty, topánky a ďalšie veci osobnej spotreby.
Na základe sledovania alebo osobného pohovoru s osobou, ktorá sa stará o duševne chorú osobu zisťujete, ako sa dotyčná osoba o seba stará, ako robí rannú hygienu. Či si umyje zuby, či sa umyje, očeše, ostrihá si nechty, či si natrie tvár a telo kozmetickými prípravkami. Ako sa stará o zubnú kefku, hrebeň a osobné oblečenie. Či si všíma škvrny na ošatení, diery, odpadnuté gombíky a podobne. Ako sa stará o svoju obuv, tašky a podobne. Ako často sa sprchuje, či si pred jedlom umyje ruky, či si ruky umyje po použití WC. Či sa vhodne oblečie podľa teploty a spoločenských okolností. Akú starostlivosť venuje nechtom na rukách a chodidlách. Ako často si vymieňa spodné prádlo. Celkovo sa zaujímate o to, či má dotyčná duševne chorá osoba záujem slušne vyzerať. U žien zisťujete chuť nalíčiť sa a používať rúž na pery. Pokiaľ zistíte rôzne anomálie, tak vypracujete ďalší zoznam na odstránenie nedostatočnej osobnej hygieny a dotyčnú osobu dlhodobo kontrolujete, ako osobnú hygienu zlepšuje a zlepšuje aj chuť k osobnej kráse a čistote. Pokiaľ dotyčná osoba je neschopná starať sa o seba samostatne, tak to s ňou robíte spolu a všetko slovne komentujete. Pokiaľ je stav ešte horší a dotyčná osoba odmieta byť fyzicky prítomná hygienických úkonov, tak treba znovu zohnať knižku o osobnej hygiene a s dotyčnou osobou to preberať ako so školáčikom v základnej škole. Treba prejavovať nesmiernu trpezlivosť, toleranciu, ale aj neoblomnosť napraviť správanie dotyčnej osoby k základným hygienickým návykom. Pokiaľ je situácia ešte horšia, treba liečbu na báze liekov a snahu viesť terapiu k základným úkonom jedenia a vyprázdňovania sa.

Pridaj komentár