Tento príspevok bude pojednávať o tom, ako sa naučiť šamansky vnímať svoje orgány. Šaman vníma dianie vo svojich orgánoch ako božstvo zdravia v určitej mýtickej predstave a dokáže s ním komunikovať.

Šaman tieto cvičenia robí vo voľnej prírode. Má rád, pokiaľ v lone prírody môže byť sám. Po uvoľnení sa sústredí do oblasti spánkových lalokov. Skľudnený šaman si stlačí prstami oblasť za ušami a na vzniknutý tlak sa dlhšiu dobu koncentruje. Hundre si, že vo vnútri spánkových lalokov sa nachádzajú vývojovo staršie neuróny, ktoré si predstavuje ako čierne zrnká maku.

Po prieniku do tejto oblasti mozgu si tu počas celého cvičenia udržuje stav koncentrácie. Šaman si zvykol na dnešnú civilizáciu a jej slovník, aj keď mu to trochu trvalo. Následne sa šaman skoncentruje do jednotlivých orgánov tela a snaží sa komunikovať s prírodným božstvom vlastných orgánov. Šamanovi sú dodnes tie kreslené anatomické obrázky k smiechu. Často hovorí, že on nemá papierové orgány. Šaman nám vysvetľuje, že keď je orgán úplne zdravý, stretáte v ňom božstvo, ktoré sa podobá na vojaka, ktorý je pripravený bojovať. Niekedy je svetu šamana ťažko rozumieť a ešte ťažšie ho pochopiť. Na to mi šaman odpovedá, že keď sa on naučil tie naše „sprostosti“, tak sa aj my naučíme jeho. Nedá sa nič robiť, šaman nás často považuje za čudákov.

Obraz vojaka považujeme za božstvo zdravých orgánov svojho tela. Pokiaľ pri prieniku do orgánov objaví šaman iné božstvá, tak to je príznak o zmenenom fyzickom alebo psychickom stave v orgáne tela. Môže sa skoncentrovať aj do lymfatického systému a lymfatických uzlín. Šaman tu stretne božstvo v podobe čiernej postavy s mečom v ruke. Tam, kde ho nestretne, tam nefunguje imunitný systém. Kde túto postavu s mečom stretne v pasívnej polohe, tam je imunitný systém oslabený. Možno sa vám budú zdať tieto šamanove reči trochu potrhlé. No ubezpečujem vás, že keď zmeníte svoj postoj, tak časom aj vy nájdete šamanské božstvá. Nenechajte sa odradiť a cvičte ďalej.

Kým sa stal šamanom, najprv ochorel na nevyliečiteľnú chorobu a keď sa z nej sám vyliečil, tak bol uznaný učiť sa šamanskému umeniu. Keď sa na to všetko pozrieme z pragmatického hľadiska, tak pre vtedajších prírodných ľudí to bol skutočne nevšedný zážitok. Navyše človek, ktorý by sa dnes vyliečil sám napríklad z rakoviny, by mal v sebe mechanizmus na jej zvládnutie a tak isto by s chorobou vedel komunikovať. Šaman sa nekľudne zahniezdil a to je znamenie, že nerozumie tej čudnej skladbe mojich slov. Hovorieva mi: „To sa nedá vypovedať, to musíš cítiť. Tá huba ti často chodí zbytočne“. Šaman mi dovolí pokračovať. Niekedy už nemám na jeho prístup nervy. Rozdiel medzi šamanom a bežným človekom je v tom, že nielenže prekonal chorobu, ale vie s ňou aj komunikovať. Je to šaman medicinman. Šaman tento výraz už pozná a vie, že ho titulujem. Šaman hovorí, že pri tomto cvičení bude stačiť, keď sa naučíte koncentrovať do spánkových lalokov za ušami. Keď k tomu pridáte schopnosť koncentrácie na jednotlivé orgány tela, tak ste nastúpili na cestu rozvíjania šamanských schopností.

Šaman, ktorý postupne zvládol svoju chorobu a zároveň dokázal s chorobou komunikovať ako s božstvom, dokázal nájsť aj vhodný postup na vyliečenie choroby v sebe, ale aj v inom človeku. K technike komunikácie s božstvami musel pridať aj ďalšie schopnosti komunikácie s božstvami rastliniek, zvierat a miest, ktoré prirodzene uzdravovali. Na záver šaman vstáva a všetko, čo sme si povedali. vytancuje v pohybe svojich rúk a nôh. Ešte chvíľu potrvá, kým porozumiem tomuto šamanskému tancu, ktorý vyjadruje božstvo zdravia.

Pridaj komentár