Tento príspevok sa zaoberá zdravotnými meditáciami na vlastné zmysly s tým, že sa usiluje ukázať, ako možno spojiť nápravu zdravotného a psychického stav pomocou techník a cvičení, ktoré sú zároveň aj postupom na duchovnej ceste.

Sadnete si pohodlne do obľúbeného kresla a pokúsite sa otestovať si stav vlastného zraku. Na začiatok by bolo dobre nahliadnuť do anatomického atlasu a osviežiť si spomienky, ako vyzerá a funguje zrak. Z hľadiska ezoterickej praxe je dôležité uvedomiť si, že keď sa budete raz učiť vešteckým výkonom, tak to nebudete robiť cez očné buľvy, ale cez zadné zrakové centrum v zadnej časti mozgu.

Cvičením veštectva cez zadné zrakové centrum si meditujúci nedoničí zrak. Svoju pozornosť skoncentrujete do očných buliev, nervov, ktoré idú do zadného zrakového centra. Zároveň s koncentráciou si v predstavách vo fyzickej hlave predstavujete anatomický obrázok zraku. V koncentrácii pokračujete a vo fyzickom zraku si uvedomujete nervstvo, krvné vlásočnice a lymfatické riečište. Môžete programovať, že je zdravé a vitálne. To by na prvú meditáciu stačilo. Keď si znovu nájdete čas, tak pokračujete tým, že si zájdete do prírody a zároveň vnímate a uvedomujete si, ako váš zrak prijíma hru svetla. Pozorujete rôzne farby a ich prenik do očných buliev. Zároveň vnímate pestrosť tvarov jednotlivých objektov okolo seba. Po určitom čas si zatvoríte oči a všetko sa pokúšate vybaviť si v pamäti.

Znovu si v ďalšie dni nájdete čas na meditáciu, ale teraz to bude počas noci. Vyjdete si do nočného sveta ako divá šelma. Zároveň zisťujete, ako si zrak zvyká na tmu a vnímanie farieb a tvarov objektov v nočnom svetle. Nič sa nestane, keď si budete fantazírovať a v nočnej tme vidieť všetky možné obludy z pestrého výberu hororov. Naberte odvahu a skúste sa poriadne báť. No rozumovo si uvedomte, že nejasné svetlo dovoľuje skreslenie a dotváranie okolia do tvarov, ktoré tam v skutočnosti nie sú. Keď ste sa už dosť vystrašili, tak sa snažte zapojiť do všetkého rozum a triezvy pohľad na nočný svet.

Priam magicky pôsobia meditácie počas mesačného svitu. Vytrvalé mesačné meditácie vás unesú do sveta mystických bytostí a čudného sveta rozprávok. Vy si uvedomujete, že mesačné svetlo otvára zvieraciu myseľ vo vás, ktorá sa nachádza v starých zvieracích neurónov v oblasti spánkových lalokov za vašimi ušami. Takto asi vnímal svet pračlovek. Nebojte sa a vychutnajte si aj tento rozmer vašej mysle. Tieto skúsenosti využijete pri nácviku šamanských techník. Keď sa nasýtite aj týchto mesačných meditácií, tak si vyskúšajte meditácie v úplnej slepote. Nebojte sa, nikto vám nechce vypichnúť oči. Bude stačiť, keď ich budete mať pri meditáciách zatvorené. Niekde si sadnite a vnímajte svoje okolie iba pomocou sluchu.

Môžete skúsiť aj meditácie v pohybe s tým, že vás niekto sprevádza a dáva na vás pozor. Je rozumné sa takto pohybovať s holými nohami, aby ste mali lepšiu citlivosť. Do ruky si môžete zobrať aj tenkú a pružnú paličku tak, ako to robia slepci na prechádzke. So zavretými očami sa v teréne pohybujte opatrne a všetko si vo vnútri hlavy predstavujte. Na začiatok vám odporúčam prekonať stav strachu, že ste skutočne oslepli. Veľkú srandu a priam zúfalstvo zažijete v lese. Dávajte si pozor, aby ste sa neporanili, radšej sa celý oblečte a nezabudnite si chrániť aj hlavu. Uvidíte, aký budete šťastný, keď znovu budete môcť vidieť. Tieto cvičenia sú dobré na nácvik vešteckých schopností, ale aj na precvičenie predstavivosti pamäte.

Pridaj komentár