Karfiol
Karfiol vyžaduje zvláštnu starostlivosť a každodenné ošetrovanie. Priznám sa, že sa mi na záhrade nepodaril poriadne vypestovať. Ale zato ho rád jem a to hlavne v surovom stave. Zvyčajne si nožom poodrezávam vršteky a tieto si dávam do rôznych zeleninových zmesí. Výborná je aj jarná polievka s mladými zemiačikmi a hráškom. Má to báječnú chuť. Rád si dám aj vyprážaný kaleráb, vtedy ho delím na čo najmenšie kúsky, aby bol príjemne chrumkavý. Karfiol v surovom stave pôsobí liečivo na lymfatický systém. Liečivé účinky sa stupňujú, keď sa karfiol je spolu s rajčinami. No treba ho pojedať väčšie množstvo a niekoľko mesiacov, pekne každý deň. Vo varenom stave pôsobí priaznivo na zuby. Voda, ktorá zostáva po varení, môže pomáhať pri ekzémoch vo vlasoch. Karfiolová mastička urýchľuje hojenie herpesu na ústach.
Karfiol pochádza z Malej Ázie.
Je výdatným zdrojom vitamínu C. Patrí do čeľade kapustovitých. Obsahuje aj zlúčeninu sulforafan, ktorá chráni pravdepodobne pred rakovinou hrubého čreva. Spracúvame pevné kompaktné hlávky bez škvŕn, bez machovitosti. Aj v krátko povarenej porcii karfiolu zostane viac ako polovica odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Obsahuje vysoký podiel vlákniny, preto môže pri trávení nadúvať. Pridaním korenia tento jav môžeme obmedziť. Karfiol varíme rýchlo najlepšie v nezakrytom hrnci v osolenej vode okyslenej octom alebo citrónovou šťavou, aby zostal biely. Túto vodu môžeme použiť na prípravu polievok. Karfiol podávame poliaty maslom, posypaný opraženou strúhankou, môžeme ho zapekať so šunkou, so syrom, vyprážať.

Brokolica
Pestovanie brokolice sa mi, na rozdiel od karfiolu, darilo a dokázal som si dopestovať pekné kusy. Osobne mám rád ľahko sparenú alebo povarenú brokolicu v praženici z vajíčok. To mi mimoriadne chutí. Konzumácia brokolice priaznivo pôsobí na činnosť a aktivitu kože, urýchľuje jej hojenie.
Brokolica pochádza z oblasti Stredozemného mora.
Chuťou pripomína karfiol, má však vyššiu biologickú hodnotu, obsahuje viac betakaroténu a vitamínu C. Obsahuje kyselinu listovú, železo a draslík. Čím je brokolica tmavšia, tým viac karoténu a vitamínu C obsahuje. Konzumuje sa aj stonka, ktorú pripravujeme ako špargľu. Pri výbere dávame pozor, aby na listoch neboli žlté fľaky, pretože vtedy má horkú chuť. Pred prípravou ju namočíme na 10 minút do osolenej vody, aby vyliezol hmyz. Šaláty pripravujeme len z uvarenej brokolice.

Šalát z brokolice
500 g brokolice, 3 lyžice octu, 20 g slnečnicového oleja, 50 g cibule pokrájanej nadrobno, štipka soli, 200 g rajčiakov
Brokolicu očistíme, umyjeme, stonky narežeme do hĺbky a uvaríme v osolenej vode do mäkka. Rozdelíme ju na kúsky dlhé 3-4 cm a ešte teplé zalejeme nálevom, ktorý pripravíme z octu, oleja, cibule a soli. Zľahka všetko premiešame a necháme vychladnúť. Šalát ozdobíme rajčiakmi pokrájanými na osminky.

Pridaj komentár