Hypofýza

Dátum zberu: 01.04. 2014
Strana 1 z približne 10 výsledkov
 
Hormóny hypofýzy
 
m2
 
Search engine (v slovenčine prekladané ako: prieskumový stroj, vyhľadávač, vyhľadávací nástroj, vyhľadávací prostriedok, vyhľadávací stroj, vyhľadávacia služba, vyhľadávací program, v bežnom jazyku len vyhľadávač) je počítačový systém či program, ktorý umožňuje používateľovi zadať nejaký ľubovoľný alebo špecifikovaný vyhľadávaný výraz a dostať z veľkého objemu dát informácie, ktoré sú v súlade s týmto dopytom.
 
 
SAŠA PUEBLO PORADENSTVO
REKLAMA: Hľadáte konkrétnu vec? Potrebujete odborne poradiť ? Neváhajte, kontaktujte ma. Odpoviem každému osobne. Vstupné konzultácia je bezplatná. Napíšte mi len tak, hodíme reč. Možnosť diagnostikovania zdravia je bezplatná a kontrolujem 80 položiek. Odpoviem každému:
sasapueblo@meditacia.sk.
 
Hormóny hypofýzy
Podmozgová žľaza alebo hypofýza (uchytenie zospodu) je žľaza s vnútornou sekréciou. Má nadradenú, koordinačnú funkciu voči ostatným endokrinným žľazám. Je prepojená s časťou medzimozgu – hypotalamom a spolu s ním vytvára hypotalamo-hypofýzový komplex. Hypotalamus tu funguje ako riadiace a prepojovacie centrum, ktoré umožňuje kontrolu funkcií endokrinného systému centrálnou nervovou sústavou
 
Hormón folikulostimulatný
Je hormon nalezen u lidí. Je syntetizován a vylučován z prednej hypofýzy. FSH reguluje vývoj, rast, pubertálne zrenie a reprodukčné procesy v tele. FSH a luteinizačního hormonu (LH) pôsobí synergicky v reprodukcii
 
Hormón rastový – sonatropný
Tiež známy ako somatropín alebo somatropín, je peptidový hormón, ktorý stimuluje rast, bunkovú reprodukciu a regeneráciu u ľudí a iných živočíchov
 
Hormón luteotropný – prolaktín
Sa vylučuje z hypofýzy v reakcii na jedle, párenie, liečba estrogénmi, ovulácie a ošetrovateľstva. Prolaktín je vylučovaný v pulsatile móde medzi týmito udalosťami. Prolaktín hrá tiež dôležitú úlohu v: metabolizme; regulácia imunitného systému; a slinivky brušnej vývoj.
 
Hormón adrenokortitropní
Je polypeptidový hormón, tropický produkovaný a vylučovaný predné hypofýzou . To je dôležitou súčasťou osi hypotalamus-hypofýza-nadobličky osi a je často vyrába v reakcii na biologickej záťaže (spolu s jeho prekurzora kortikotropín-uvoľňujúci hormón z hypotalamu )
 
Hormón stimulujúci thyreotropný
Stimujuje syntézu a uvolňování hormonů štítné žlázy
 
Hormón stimulujúci folitropín
Folitropín, stimulujúci hormón je jeden zo skupiny ľudských pohlavných hormónov vyskytujúce sa u oboch pohlaví. Je produkovaný predným lalokom hypofýzy a radí sa medzi gonadotropínmi. U žien podporuje rast folikulov (vo vaječníkoch a stimuluje tvorbu estrogénu. U mužov vyvoláva tvorbu pohlavných buniek.
 
Hormón stimulujúci luteinizačný
Lutropín je hormón, ktorý podporuje tvorbu pohlavných hormónov. U žien rozvíja tvorbu estrogénov a progesterónu vo vaječníkoch (tým aj vznik žltého telieska). U mužov podporuje tvorbu testosterónu v semenníkoch. Spoločne s hormónmi folitropínom a prolaktínom tvorí lutropín skupinu gonadotropných hormónov, ktoré stimulujú činnosť pohlavných žliaz.
 
Hormón oxytocín
Do krvného obehu je uvoľňovaný z neurohypofýzy. Uvoľňuje sa u žien po stimulácii prsníka, maternice a vagíny a v menšej miere pri dotyku. Má vplyv na pôrod aj na kojenie. Je možné, že u mužov zvyšuje kontrakcie hladkej svaloviny semenonosného povrazca (vas deferens), ktoré vystrekujú spermie do močovej trubice (urethra) a má vplyv na budovanie vzťahu medzi matkou a potomkami (tzv. materská láska). Nazýva aj hormónom dôvery alebo lásky.
Nedávne štúdie začali vyšetrovať úlohu oxytocínu v rôznych správaní, vrátane orgazmu, spoločenského uznania, pár lepenie, úzkosti a materské správanie. Tam je nejaký dôkaz, že oxytocín podporuje etnocentrické správanie, zahŕňajúce dôveru a empatie
 
Hormón antidiuretický
Jedným z najdôležitejších rolí AVP je regulovať telesnú retenciu vody; sa uvoľní, keď je telo dehydrované a spôsobí, že obličky šetriť vodou, tak sa sústredí na moč a zníženie objemu moču. Pri vysokých koncentráciách, ale tiež zvyšuje krvný tlak tým, že prinúti mierne vazokonstrikciu.
 

Comments are closed.