Emócie sú ešte pod kontrolou rozumu

dátum: 28.01.2004

Tento príspevok sa zaoberá emocionálnymi prejavmi, ktoré sú pod určitou kontrolou rozumu, a napriek tomu môžu spôsobovať zdravotné aj psychické nepríjemnosti.

Posadíte sa do meditačnej polohy a znovu si zľahka prejdete svoje emocionálne stavy spojené so strachom, hnevom, radosťou alebo smútkom. Povedzte si slovo radosť a hľadajte čo najviac týchto spomienok. Povedzte si smútok a znovu hľadajte spomienky, a to isté spravte s ostatnými dvomi emocionálnymi stavmi. Postupne zistíte, aký ste vlastne typ človeka a aké životné situácie privolávate a ako na ne reagujete. Skúste si spomenúť pri meditácii na ľudí, ktorí sú emočne chladní a emócie prejavujú neradi a striedmo. Niektorí nevedia prejavovať emócie a niektorí sa to naučili nosiť ako masku a vo vnútri to emóciami vrie ako v kotli. Uvedomte si ľudí, ktorí reagujú neadekvátnymi emóciami na niektoré životné situácie. Uvedomte si v pamäti okolo seba ľudí, ktorí dokážu v priebehu hodiny prejsť všetkými štádiami emócií.

Znovu zalovte v spomienkach a nájdite takých ľudí, ktorí sa usmievajú, hnevajú, smútia a strachujú bez akýchkoľvek vonkajších alebo vnútorných racionálnych dôvodov. Sami si vyskúšajte byť v určitom emocionálnom stave bez toho, aby ste na ten alebo onen emocionálny stav mali nejaké pohnútky. Jednoducho ste smutný a hotovo. Nemá to žiadny racionálny dôvod. Skúste si skontrolovať, či vaše emócie náhodou nepreskakujú z objektu na objekt. Tohoto človeka mám rád a prejavujem emócie radosti. Za určitú časovú jednotku táto emócia putuje k inému človeku. Uvedomujte si, že radosť z príjemnej situácie upokojuje a otvára ďalšie optimistické vyhliadky do budúcnosti.

Smútok je opakom radosti a dotýka sa nepriazne osudu, straty nádeje. Zlosť je emočný stav, pri ktorom chceme veci riešiť násilnosťou a neadekvátnou reakciou voči situácii a určitému človeku. Strach je emocionálna rekcia, keď sú ohrozené určité záujmy danej osoby. Ešte sa chvíľu prehrabávajte vo svojej pamäti a zistíte, či ste typ, ktorý zámerne vyvoláva v okolí pozitívne alebo negatívne emócie. Správne kontrolovateľné a využívané emočné stavy sú základom úspechu každej ľudskej činnosti. Nezabúdajte pri meditácii aj na tú skutočnosť, že prehnané alebo dlhotrvajúce emočné stavy majú negatívny vplyv na fyzické a duševné zdravie každého z nás.Autor: Saša Pueblo
<< Staršie články Novšie články > >

Meditacia.sk > Meditácia > Emócie sú ešte pod kontrolou rozumu

Vyhľadávanie:
Vyhľadávanie cez Google:
Stránky o ezoterike vo svete - podľa smerov
Chcete sa dať zasvätiť?
Máte zdravotný problém?
Máte psychický problém?
Máte partnerský problém?
Výskum ezoteriky
Chcete si pozrieť galérie?
Chcete si pozrieť Učebnicu ezoteriky?
Náš obsah trochu inak
 

RSS

Add to Google 

TOPlist
Copyright © 2019 Saša Pueblo