Emócia bez kontroly rozumu

dátum: 27.01.2004

Tento príspevok sa zaoberá nácvikom nekontrolovateľných stavov a to v tých prípadoch, keď bol nejakým spôsobom zastretý rozum a kontrola emócií sa čiastočne alebo úplne oslabila.

Na začiatok si uvedomíte, aké druhy emócií človek má. Ide o emóciu radosti, smútku, strachu a emóciu hnevu. Emócie môžu byť pevne viazané na niektoré túžby a želania človeka. Nebezpečná je situácia, keď sa človek nedokáže svojich túžob vzdať a chce ich realizovať stoj čo stoj nehľadiac na ich reálne naplnenie. Ide za svojou túžbou, ilúziou a halucináciou bez toho, aby v praxi videl, že jeho snaha sa postupne reálne približuje k cieľu. Tak sme si v slovách a vetách uvedomili, o čom budú dnešné cvičenia.

Postavíte si na stôl pred seba určitú kyticu alebo iný pestrý objekt. Zahľadíte sa na predmet pred sebou a stupňujete pocit radosti z daného predmetu. V kytici pred sebou začnete vidieť ďalšie kvety a všetky ostatné kvety sú krajšie a akési sviežejšie a radostnejšie. Po chvíľke sa ukľudníte a uvádzate sa do stavu smútku. Tento stav určitú chvíľu stupňujete a tentokrát sa vám kytica zdá zvädnutá a akási sivá až čierna. Po chvíli sa znovu uvediete do normálneho stavu mysle a žiadnu emóciu nepreháňate. Nasleduje prehnanie ďalšej emócie - strachu.

Znovu sa silne koncentrujete na kyticu a prudko sa myknete, lebo v kytici ste zazreli hada. A týchto zvierat sa riadne bojíte. Znovu túto emóciu utíšite a uvediete sa do emócie hnevu a zlosti. Sústreďujete sa na kyticu a za chvíľu máte pocit, že pribehol pes a v zuboch ju roztrhal. Znovu upokojíte svoj emocionálny stav do normality a začnete používať aj logické myslenie, ktoré ste dôsledne utlmili. Nasleduje ďalší výcvik, pri ktorom vyvoláte naraz všetky emocionálne zložky a dôsledne obmedzíte rozumové a logické prístupy. Teraz sa pozeráte na kyticu a túžite, aby bola z tých najdrahších a najnevšednejších orchideí. Sila všetkých emócií robí svoje a za určitú časovú chvíľu vidíte nádhernú kyticu z orchideí napriek tomu, že pred vami na stole leží obyčajná kytica. Po chvíli vychutnávania si imaginárnej orchideovej kytice všetko vraciate do normálnych, rozumom kontrolovateľných emócií.Autor: Saša Pueblo
<< Staršie články Novšie články > >

Meditacia.sk > Meditácia > Emócia bez kontroly rozumu

Vyhľadávanie:
Vyhľadávanie cez Google:
Stránky o ezoterike vo svete - podľa smerov
Chcete sa dať zasvätiť?
Máte zdravotný problém?
Máte psychický problém?
Máte partnerský problém?
Výskum ezoteriky
Chcete si pozrieť galérie?
Chcete si pozrieť Učebnicu ezoteriky?
Náš obsah trochu inak
 

RSS

Add to Google 

TOPlist
Copyright © 2019 Saša Pueblo